| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns va rog mult...sunt andeea, am 15 ani, cu cateva zile in urma am facut dragoste cu iubitul meu, ne iubim mult, ne-am protejat...adica am folosit prezervativ, dar am facut dragoste inainte sa imi vine menstruatia...luna trecuta nu mi-a venit menstruatia(eu cred ca am intrerupere)... dar inainte sa fac dragoste imi cugea un lichid albicios, lipicios asta era inainte sa fac dragoste cu iubitul meu.adica cu cateva zile in urma(scuze daca nu am folosit termenii adecvati)... dar acu dupa ce am facut dragoste cu el imi curg mici picaturi de sange...foarte rar... mi s-au marit putin sanii... mi-a fost putin rau...menstruatia nu a venit. e posibil sa am intrerupere sau sa fiu insarcinata? dar se poate sa raman insarcinata daca ne-am protejat si el a ejaculat in prezervativ? sunt insarcinata sau e doar in mintea mea ca imi este frica? va rog sa ma ajutati...multumesc mult

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil e doar in mintea ta. Nu cred ca esti insarcinata, cred ca ai o grava dereglare hormonala care trebuie diagnosticata si tratata urgent. Du-te neaparat la ginecolog cat mai repede, maine daca se poate.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca ati folosit prezervativ si nu s-a rupt nu ai de ce sa iti faci griji. Mai bine fa un test de sarcina sa te convingi si mergi la doctor sa nu ai vreo problema de sanatate.

| rey a răspuns:

Ce vă luaţi de ea? Voi v-aţi căsătorit virgine? Multe sunt cu gura mare şi vor să pară Sfinte... Fac pariu că 90% din cele cu criticile şi-au început viaţa sexuală inainte de 18 ani, şi au avut mai mult de 10 parteneri sexuali, acum săriţi pe fete să păreţi ceva ce nu sunteţi.
Prietenei mele care e puţin mai mică de 15 ani după ce am făcut-o neprotejat am luat o anticontracepţională cu 50 de lei şi nu i-a mai venit 3 luni ciclu. Am citit la prezervative *Niciun mijloc de contracepţie nu protejază 100% contra sarcinii.
E aproape imposibil să ai probleme cu sarcina, poate e o dereglare.
Dar un control pentru ceva boli luate de la prieten nu ar strica.
la cum s-au exprimat unele persoane parcă sunt virgine şi acum.
Fii atentă la temperamentul tău, comportament, detalii din astea să vezi dacă s-a schimbat mult, căci o prietenă s-a schimbat mult şi nu ştiu dacă de asta sau nu.

Băieţii care fac deflorări la vârste fragete sunt ori frustraţi, javre egoiste fără sentiment(poate şi eu), ori prea mult influenţaţi de pornoşagurile de la TV şi realitate, sau pur şi simplu cedează în faţa unei fete prea îndrăzneţe după părerea mea, acum după ce au sărit pe tine că ţi-ai început viaţa sexuală prea,, repede'' poate te simpţi prost dar adevărul e TOT timpul, la mijloc, tot trebuia să o faci odată...
Să fiu sincer 15 ani mi se pare mult.Majoritatea fetelor,, bune"' adică dorite de javre adica drăguţe, sunt tot timpul sub presiune şi pe care le cunosc eu au început viaţa sexuală la 11-14 ani, defloarate de nişte javre de 21-30 de ani care li s-au băgat pe sub piele şi au profitat de perioada în care se descoperă, cred că în fiecare oraş sunt dinăştia...
Am prietene care o fac fără prezervativ cu dinăia, şi până acum nu a rămas niciuna însărcinată ar fi culmea să rămâi tu, posibil o banală dereglare
Good Luck şi ai grijă de tinewinking

| frumusica80 a răspuns:

Nu categoric nu daca ai folosit prezervativ n-ai cum sa ramai si daca la anceput nu ai folosit daca, el nu a terminat nu cred ca esti dar sa fi sigura du-te ia-ti un test draga mea si pe viitor fi atenta ce faci.Pentru ca si eu am anceput ca si tine la 15 ani si nu am fost forte bine imformata si am facut un copilas da an situatia mea e alt ceva acum copilasul are 10 ani jumate si pentru ca l-am facut foarte tanara acum am probleme nu mai pot sa fac altii copii. te rog sa ai grija, te pup...pa

| denisa_4752 a răspuns:

Draga mea, eu nu vreau sa te critic. e alegerea ta! eu incerc sa te ajut si cred ca cea mai buna solutie este sa faci un test de sarcina sa vezi daca esti insarcinata apoi daca in continuare ti e rau consulta un ginecolog si acesta iti va explica tot ceea ce ai tu nevoie! bafta

| kathessa a răspuns:

Stii, sa faci sex la 15 ani nu mi se pare cea mai buna idee. E ca si cum eu am permis de conducere pentru autoturisme si ma duc sa pilotez un AIRBUS 318! Ce naiba intelegeti voi prin sex la 15 ani? Vrei sa te dai mare in fata prietenelor, sa fii in pas cu moda asta timpita?
Cred ca e bine sa vizitezi un medic. Si sa te protejezi cu prezervativ de fiecare data, daca tii mortis sa faci prostioare la virsta ta!

| KidutzzZuu a răspuns:

Nu ai de ce sa fi insarcinata. daca ai folosit prezervativu`. doar daca s-a rupt.thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce se intampla cu voi fetelor? Va incepeti viata sexuala asa devreme? Pentru ce? Cred ca cel mai important e sa mergi la un control si sa ai grija sa te protejezi. Eposibil sa nu fie nimic grav, dar nu lasa la voia intamplari, esti prea tanara pentru a avea complicatii sau copii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am tot 15 ani da niciodata nu m am gandit sa fac nik...eu cred ca ii prea repede...ma rog parerea mea...chiar si de majoritatea prietenelor mele au facut-o...trebuie sa te simti si pregatita pentru asta atat fizic cat si psihic...asta e parerea mea...ma rog poate nu ii prea bunahee hee...si data viitoare ai mai multa grija

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumpara-ti un test de sarcina de le farmacie, iar daca nuesti convinsa de rezultat consulta u medic ginecolog. Mult succes.

| ady_9509 a răspuns:

Va multumesc k m'ati ajutat...nu cred ca trebuia sa ma judecati. dar va multumesc pentru raspunsuri.am uitat sa mentionez k prezervativul nu s-a rupt si era durex... dar am inainte sa fac dragoste cu prietenul meu nu imi venise menstruatia o luna...si nici acu nu a venit... e o delegrare? dar e posibil s fi ramas insarcinata? da au fost cateva secunde fara prezervativ...la inceput...multumesc mult...:*:*