| pushtanu2401 a întrebat:

as vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat va rog...de mai bine de 2 ani sunt impreuna cu o fata pe care o iubesc si care ma iubeste si ea ( nu stiu cat de mult) ce-i drept am avut si certuri si am stat despartiti dar asta este intr-o relatie.problema este ca in ultimu timp ne certam foarte des, pe langa motivele banale unu important este acela care tine de relatiile intime, mai exact nu exista asa ceva. chiar nu o inteleg de ce nu vrea nimic, nu isi doreste sau nu simte nevoie. as vrea sa ma ajutati cu un sfat, o parere. am uitat sa mentionez ca si eu si ea avem 20 de ani. la inceputul relatiei nu am fost foarte hotarat dar dupa putin timp m-am dedicat in totalitate relatiei iar ea nici acum nu a observat asta cu toate ca incerc sa ii dovedesc cat o iubesc. de multe ori m-am gandit ca ar fi mai bine sa ne despartim pentru ca nu cred ca suntem facuti unul pentru celalalt. desi are 20 de ani se comporta de parca ar avea 16 maxim, avem o relatie de adolescenti, cum aveau adolescentii pe vremuri, intalniri si saruturi si cam atat.astept sfaturile voastre. va multumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Dupa doi ani,te cred ca ti-ai cam pierdut rabdarea!
Discuta cu ea,intreab-o cam unde crede ea ca poate duce relatia asta,pentru ca,daca e asa cum spui,platonismul relatiei voastre poate dura pana la anul si la multi ani!
Nu mai sunteti copii,desi ea refuza sa se maturizeze!
Problemele,in orice cuplu,se rezolva discutand, comunicand, oricat ti-ar fi de greu sa faci asta!
Mult noroc!

| pushtanu2401 explică (pentru greece12):

Multumesc pentru sfat...ce-i drept pana acum 2 sau chiar 3 luni incercam sa discut cu ea ma straduiam, dar acum nu mai vreau nu stiu ce simt...nu imi mai doresc sa discut pentru ca stiu ca nu are rost

| greece12 a răspuns (pentru pushtanu2401):

Cred ca ai obosit.Psihic.
Inteleg si din modul in care te exprimi,iti lipseste focul omului care iubeste,patima!
Stii ceva?
Luati o pauza,propune-i o saptamana,doua,de pauza, sa aveti timp sa vedeti ce-i cu voi!
Sa vi se faca dor unul de celalalt!
Ce zici?
Si, vedeti pe urma!

6 răspunsuri:
| jasmine11 a răspuns:

Poate in trecut a avut o experienta foarte proasta si acum ii este frica sa mai faca, vb desprea asta, comunicatia este ceea mai imp, discutati, si vezi ce zice, spune-i sa se gandeasca iar daca o iubesti, ai rabdare

| pushtanu2401 explică (pentru jasmine11):

Nu a avut nicio experienta neplacutasad sunt primul ei prieten. de fapt a avut 2 prieteni inainte cu care a stat o saptamana respectiv cateva zile.

| anamaria06 a răspuns:

Poate nu sunteti compatibili in pat, poate ea nu e multumita de tine.desi pare absurd, foarte multe probleme pornesc din pat: daca doi oameni nu sunt compatibili in pat o sa intampine mai multe probleme in comunicare decat cei care sunt compatibili. vorbeste cu ea si intreab-o ce o nemultumeste la tine si de ce se comporta asa.

| gdez a răspuns:

Daca iubesti, astepti.