| Mariaanadreea a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti cat costa un avort in 2020 si ce pasi trebuie facuti? De ex cat timp ii ia medicului sa faca acea"operatie"si trebuie sa stai in spital? Trebuie sa stai mai multe zile sau se face pe loc avortul si dupa pleci acasa? Ce simptome sau efecte vei avea dupa avort?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sarcina nu a depasit varsta de 8 saptamani (maxim), in acel caz este indicat sa se recurga la avort medicamentos fiindca teoretic aceasta metoda de intrerupere a sarcinii niciodata nu provoaca urmari negative. Intregul proces de provocare a avortarii prin folosirea celor 2 medicamente specifice, se deruleaza pe decursul a circa 6-8 ore. Pretul este variabil, fiindca depinde de renumele clinicii, si de notorietatea si ''pretul'' la care este evaluat fiecare medic.
https://www.romedic.ro/......ol-0P11028
http://www.sfatulmedicului.ro/......catie_9389
https://mifepristona.ro/
https://avort.ro/
Multa sanatate!

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă dar ce ne ai speriat cu intrebarea, poate face vreo babă infarct citindu ti intrebarea.laughing vrei sa moară baba?

| ania a răspuns:

NU devii neînsărcinatî ci mama unui copil mort, pe care tu l=ai omorât.Vei avea mustrări de conștiință toată viața, poți deveni infertilă, mai bine dă copilul spre adopție dacă nu vrei, nu poți să-l crești.Și fiul meu mai mare a fost părăsit la naștere dar sunt bucuroasă că mama lui naturală i-a dăruit măcar darul vieții, nu l-a omorât.

| Violleta2022 a răspuns:

Avortuls e realizeaza in 5-10 minute, subb anestezie locala. vei sta intr-o sala dupa interventia avortului, cam 1 ora, ca sa nu ai hemoragii, dupa care pleci acasa pe picioarele tale.
Pentru atat lucru nu se face internare.
Dupa avort ai sangerari si dureri de burta.
Reopasul toatl si odihna sunt recomandate si evident, sexul interzis pentru 1 luna, pana vine urmatorul ciclu, ca organele reproducatoare sa se refaca.

| Sofer a răspuns:

Costa cam 1000 lei un avort în București.

| Irinel15123532 a răspuns:

Daca ti s-ar fi spus sa nu intretii acte sexuale in afara casatoriei pentru ca Dumnezeu spune ''Nu face asta, asteapta pana dupa casatorie'' nu ai fi ascultat. Acum faci un pacat mult mai mare, o crima, nu tu esti cea care da viata, nu ai nici dreptul sa o iei, puteai foarte bine sa nu poti face copii, puteai sa pleci de pe pamantul acesta inainte sa se intample asta, ceea ce vreau sa ilustrez este ca nu esti in masura sa iei o viata pe care nu tu ai dat-o.
Vreau sa iti spun insa, indiferent de alegerea ta, viata ta se va schimba, fie ca vei pastra copilul, fie ca il vei omora, viata ta se va schimba. Acum, este alegerea ta ce vrei sa faci mai departe, este trist ca pe acel copil nu il intreaba nimeni daca vrea sa traiasca sau nu, cum nici pe tine nu te-a intrebat nimeni, dar tu esti aici, el nu va mai fi daca mergi cu hotarare mai departe si actionezi. Acolo este viata, indiferent de ''varsta'' lui, fie ca are 2 saptamani sau 5 luni, acolo este viata, din momentul unirii celulelor, acolo exista viata, si Dumnezeu o considera egala cu a ta si a mea, nu mai prejos, si nu ai tu dreptul sa o iei. Dar repet, este doar alegerea ta ce vei face, doar sa stii, indiferent de alegerea ta, viata ta va intampina o schimbare, sa nu iti imaginezi ca totul va fi ca inainte in viata ta dupa ce vei omora copilul.

| Mariaanadreea explică (pentru Irinel15123532):

Nu sunt insarcinata oameni buni, doar am pus o intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Avortul se face la clinica si costa 700 lei, interventia dureaza 20 minute si poti sa pleci acasa in aceeasi zi.
https://doc.ro/......recuperare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 2020? Scump, scump fata de 2019.Asteapta 2021.

| Crosto a răspuns:

Tu ai probleme? cum sa faci avort?!?! astea fac alea dupa varianta dar daca ai 14 ani te cam inteleg. Dar poti face daca de abia ai aflat si nu e foarte dezvoltat in burta ta nu este un pacat dar daca este deja dezvoltat...nu o sa-ti se ierte asta niciodata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crosto):

"daca de abia ai aflat si nu e foarte dezvoltat in burta ta nu este un pacat"
hai serios laughing de unde ai scos -o pe asta? Cine decide când e "foarte dezvoltat" si când e mai puțin de foarte dezvoltat? Teoretic e pacat indiferent când faci avortul.Nu contează cât e de dezvoltat.

| NI99Aboy a răspuns:

50lei. Se cheama Durex!

| Mariaanadreea explică:

Bai copile invata dracu sa vb frumoshappyca nu esti la tara la tine happyAm pus o intrebare, nici macar nu sunt insarcinata