| Jasmin3453 a întrebat:

As vrea sa stiu cat costa montarea unui sterilet, adică cu tot consultatie la doctor si dispozitiv. Multumesc!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Tarifele practicate pentru montarea unui DIU (sterilet) pot fi destul de diferite de la o unitate medicala la alta,
MONTARE STERILET :
-- durează 5-10 minute
-- prețul consultației ginecologice (150 lei)
-- costuri montare sterilet : 250 lei + anestezie generală intravenoasă IVI (250 lei) sau anestezie locală (70 lei)
-- interventie nedureroasă, de scurtă durata, pacienta rămâne până își revine din anestezie (de obicei 10 – 15 minute)
EXTRACTIE STERILET
-- durează 5 minute
-- costuri : 200 lei manevră + anestezie generală intravenoasă IVI (250 lei) sau locală (70 lei)
-- la pacientele noi se adaugă și prețul consultației ginecologice (150 lei)
https://www.royalhospital.ro/sterilet-pret-extractie-montare

Costurile pentru montarea şi extracţia steriletului variază de la un cabinet la altul, dar în medie acestea ajung la :
-- Montare sterilet : 200-300 lei,
-- la care se adaugă 50-70 lei costul anesteziei locale
Extracţie sterilet : 100-120 lei,
-- la care se adaugă 50-70 lei costul anesteziei locale
-- Costul unei consultaţii ginecologice variază între 100 şi 150 de lei.
https://adevarul.ro/......index.html

Citeste mai mult: adev.ro/pbbekq

| Ioana_9918 a răspuns:

Preturile difera de la clinica la clinica.
De exemplu, la Sanador
Aplicare sterilet 400 lei
iar pretul unei consultatii incepe de la 130 de lei (aceste variind in functie de doctor)

https://www.sanador.ro/preturi