| Maria334 a întrebat:

As vrea sa va intreb si eu ceva. Daca am 4 zile de la contact e posibil sa fiu insarcinata. Ma simt rau dimineata si seara uneori si ma doare uneori burta. Poate fi o sarcina?

Răspuns Câştigător
| Victoria18 a răspuns:

E prea puţin 4 zile ca sa iti dai seama daca esti insarcinata. Mai asteapta putin

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu atentie urmatorul raspuns, probabil vei reusi sa intelegi ce se intampla in organismal tau, sau mai precis in uterul tau in pimele 9-12 zile dupa un contact sexual neprotejat terminat cu ejacularea spermei in vagin in perioada fertila a ciclului. CONCEPTIA adica formarea unei sarcini/a unei forme de viata reprezinta un proces destul de complicat si de complex dupa cum urmeaza : reprezinta procesul de intalnire dintre un SPERMATOZOID provenit din sperma ejaculata de barbat la terminarea unui act sexual, cu un OVUL viabil existent in uterul femeii intr-un anumit moment précis, intalnire care trebuie sa se produca FIX la momentul si locul potrivit. In consecinta conceptia reprezinta un proces care poate fi descries in modul urmator : ''La sfarsitul actului sexual, barbatul ejaculeaza sperma in vaginul femeii, langa cervix (colul uterin), care reprezinta intrarea in uter. In mod normal, legatura/canalul dintre vagin si uter prin cervix este blocat de dop/baraj format din mucusul cervical infertil dens, vascos, lipicios, insa in perioada celor 5-6 sile ale perioadei fertile a ciclului menstrual, mucusul cervical devine fertil adica din ce in ce mai fluid si astfel se deblocheaza trecerea dintre vagin si uter. Acest proces de deblocare se produce in preajma ovulatiei (cand oul/ovulul este eliberat de unul dintre cele 2 ovare) pentru a permite spermatozoidului sa treaca din vagin in uter. Spermatozoidul si oul se intalnesc, de obicei, intruna dintre trompele uterine. Un singur spermatozoid cel castigator al cursei cu obstacole, penetreaza membrana ovulului si fertilizeaza nucleul ovululi prin procesul denumit fecundare Ovul fecundat in urmatoarele 8-10 zile calatoreste din trompa uterina, pana in uter si la un moment dat se implanteaza in captuseala uterului denumit endometru. Odata implantat, embrionul isi incepe dezvoltarea si cresterea cu ajutorul hormonilor, pana in momentul in care placenta formata preia hranirea embrionului si ulterior a fatul. Dupa o dezvoltare de 38 de saptamani (aproximativ noua luni) de la concepere, fatul dezvoltat va fi gata/pregatit sa fie nascut. Daca ai citit cu atentie, in acel caz esti in stare de a putea sa-ti dai si singura raspunsul la intrebarea ta. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nici un simptom nu-si poate face aparitia mai devreme de 3 saptamani de cand esti insarcinata!
Probabil ai facut o toxinfectie alimentara si de aceea iti este rau!
Oricum, un test corectd e sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultimul contact sexual, cand ar trebui sa apara si primele simptome, daca esti.
Cat privesc durerile de burta, te pot durea de la constipatie, de la gaze, sau de la mancat ce nu trebuie!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu poti fi gravida. Dar, daca a fost neprotejat, da. Oricum, raul de care vorbesti si durerile de burta nu sunt semne de la sarcina. Simptomele de sarcina nu apar asa de repede.

| sofisis a răspuns:

Dupa doar 4 zile nu ai cum sa ai absolut nici un simptom.

| SG1995 a răspuns:

O sarcina se formeaza abia din a 5 a zi dupa act, dar o resimti mult mai tarziu, iar de verificat o faci abia la 3 saptamani dupa act. De aici rezulta nu faptul ca nu e posibil ca ala sa nu te fi lasat "bortoasa", ci faptul ca e imposibil sa afli asta in a 4 a zi dupa amor, pe scurt, toata starea asta de drac iti vine din propria minte.

| HazelEyes77 a răspuns:

Ar fi practic imposibil sa ti dai seama daca ai ramas insarcinata sau nu atat de repede. Daca nu te ai protejat si ai facut sex in perioada fertila atunci sunt sanse de sarcina. Clar simptomele pe care le ai nu au legatura cu graviditatea la doar 4 zile de la contact. Acestea apar cam la 5-6 saptamani de la conceptie.

| Anonim769 a răspuns:

Daca a fost contact protejat si ati verificat prezervativul dupa, raspunsul este nu happy.