| Alen2334 a întrebat:

Buna, asa vrea un sfat sau niste pareri, eu cu prietenul meu avem 3 luni de relatie si inainte de asta am fost practic cei mai buni prieteni timp de 3 ani. Ne intelegem foarte bine, dar a venit momentul cand el putin sa indepartat de mine si l-am intrebat de ce, si el mi-a zis ca are nevoie mare de relatii intime si nu mai poate rabda, si ca el nu vrea sa imi impuna de aceea putin s-a izolat de mine. Eu inca sunt virgina insa el deja are experienta in acest domeniu. Si eu as vrea sa imi incep viata sexuala pentru ca sunt sigura si am incredere si stiu ca e omul cu care o sa o fac prima data, insa am o frica mare, si de durere dar si de mama, adica ea are incredere in mine si mi-a zis sa am relatie cu el dar copilareste adica gen fara relatii intime. Mentionez ca ma duce des pe la ginecolog si nu stiu cum sa fac. Nu stiu ce reactie ar avea daca nu as mai fi virgina si cum sa fac ca sa nu afle dar chiar daca afla sa fie tot ok. Adica dati-mi sfaturi si numai nu sa-i zic din timp pentru ca asta este exclus. Si despre virginitate, dupa prima data moral cum te simti? Si cum sa treci peste mustrarea asta de constiinta si vinovatie? Pentru ca asta am inteles ca simti. Mentionez ca ambii avem 16. Mersi mult.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai putea sa-ti satisfaci prietenul/iubitul in mod ''aproape perfect'', chiar foarte bine daca ai accepta sa practicati pettingul, aceasta fiind cea mai indicate activitate sexuala la varsta voastra. Activitatea sexuala denumita petting poate fi considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din engleza : "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul corect executat inseamna un pic mai mult deoarece reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permit toate perversiunile si/sau fanteziile sexuale adica totul... mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea tuturor actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dupa 16 ani te poate duce la ginecolog doar cu acordul tau. De ce te duce la ginecolog? Sa vada daca esti virgina? Acest lucru este nelegal. Medicul nu are voie sa-i spuna mamei tale despre acest lucru.

| ShamelessQboy a răspuns:

Mai sunt si alte feluri prin care va puteti satisface sexual, nu doar sexul clasic.
Depinde ce varsta ai.

| gabriielaaa a răspuns:

Pai legal nu o sa aveti plableme daca o sa fie de bun acord. cat despre prima noapte incearca sa fie cat mai frumoasa adica intr-un loc frumos roaga-l sa fir romatic si sa te ia usor sa aiba rabdare. tu ai dreptu sa alegi ce vrei dar sfatu mamei tale e de loat incosiderare are si ia dreptatea ei si dupa spune-i.

| Mandreiv a răspuns:

O relatie intima poate presupune sexul clasic sau poate fi vorba despre sex oral, poate fi vorba doar de a va satisface reciproc cu mana. Faptul ca mama ta te duce la ginecolog nu prea stiu cum ai putea sa fentezi si acesta sa ii spuna mamei tale ca esti virgina de si asta nu ii adevarat, greu de crezut ca poti trata cu medicul asa ceva. Poti sa incerci sa mai lungesti putin si sa mai aștepți sau poti sa iti asumi o posibila cearta cu mama ta pe tema asta dupa ce va afla ca ti-ai pierdut virginitatea. Punctul meu de vedere este sa apelezi la varianta satisfacerii reciproce fara sex clasic sau sa discuti totusi cu mama ta pe tema asta si sa ii explici faptul ca nu ti se pare normal atat timp cat ti si iubesti la cineva sa nu ai si relatii intime cu el, mai ales ca acestea pot reprezenta pana la urma o manifestare a sentimentelor.

| Feelmeunderyourskin a răspuns:

Nimeni nu iti poate preciza daca esti dezvirginizata din cauza masturbarii, sexului sau himenul ti se poate rupe si daca faci exercitii foarte bune de sfoara sau asa ceva dar nu asa de des deci, oricat de rusinos ar fi i ai putea spune doctorului sau mamei tale ca te masturbezi sau faza cu sfoara, ca va pune la sport sa o faceti