| anonim_4396 a întrebat:

Aseară am avut contact sexuale. Primul a fost cu prezervativ și al doilea fără happy. Nu s-a terminat în mine, dar nu știu parcă am dubii. Mă gândeam sa mi iau o pastila de a doua zi. Poate mă simt eu mai bine. El a zis ca totul e ok și nu am de ce sa mi fac griji. Am luat acum 5 luni medicamente (ac) dar acum nu mai iau ca am avut o operație și medicul nu ma mai lăsat deoarece sa pot sa fac atunci când mă voi căsători copii adică sa rămân ușor gravida. Eu nu știu ce sa fac, as lua în continuare ac dar nu știu. Credeți ca as avea motive sa mă îngrijorez când tre sa mi mi vină ciclu. Menționez ca pe data de 28 trebuie dar luna trecuta mi-a întârziat ( de la operație ). Si poate sa mi întârzie și acum pana mi se reglează. Vreau păreri! happy

5 răspunsuri:
| ιυвιтα a răspuns:

Bună! Există multe metode de contracepție și ar fi trebuit să vă protejați la ambele acte sexuale.
Depinde foarte mult de perioada ciclului menstrual, dacă erai fertila. Dacă nu ai un calendar care îți poate oferi informații cu privire la zilele de fertilitate, ar trebui să îți faci.
Părerea mea personala e sa nu iei pastila fiindcă Îți poate afecta sănătatea, și încă o chestie la orice act sexual exista risc dacă nu te protejezi, dar dacă știi ca partenerul tău se poate abține, și deține controlul, nu ar trebui să fie nici o problema, vorbesc din experiența mea.
Ultimul lucru cu care te bat la cap ar fi : după actul sexual protejat, el trebuie să se spele înainte de al doilea, ca de nu, riști sa rămâi însărcinată.
Xoxo;-)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte inteleapta alegere. Daca tot v ati protejat la primul era complicat si la al doilea?

orice contact sexual neprotejat inseamna un risc de sarcina, daca a existat si o ejaculare recenta, sansele cresc.

| neutrino a răspuns:

Intotdeauna cel mic este mai istet decat voi doi, motiv pentru care sexul se face intotdeauna cu prezervativ. In caz contrar te poti astepta la o sarcina, ceea ce poate fi si acum.

| TPUuser199 a răspuns:

Ai facut cea mai mare prostie. Dupa ce a ejaculat prima data, pe "canal" au ramas "omuleti in devenire" iar odata cu lichidul preejaculator probabil au ajuns in organismult tau! Era oarecum mai ok prima data fara, deoarece nu erau spermatozoizi pe "canal" deoarece probabil urinase inainte si se spalase, insa nici atunci nu poti fii 100% sigura! Folositi prezervativul, protejeaza de BTS-uri si o sarcina nedorita happy Bafta. happy

| cristi10grei a răspuns:

Toate fetele au intarzieri de mestruatie happy si pastila de a 2 zi nu o poti lua asa mai inti consulta un medic gravida in ziua de azi cam greu sa rami la cate produse alimentare sunt happy