| GeorgeIulian123454 a întrebat:

Aseara am avut un contact sexual PROTEJAT. Dupa vreo 15 min prezervativul s-a rupt. Cand am schimbat pozitia am verificat prezervativul si era totul ok, dupa ce am introdus penisul din nou in vagin acesta s-a rupt instant. Mi-am dat seama ca s-a spart si am scos rapid penisul. Nu cred ca a fost in vagin mai mult de 2 secunde.Nu mi-am dat drumul. Partenera NU are un ciclu regulat si in zilele astea ar trebui sa-i vina. Este necesara pilula de a 2 a zi? Daca da, care sunt efectele secundare pe care le poate avea? (mentionez ca suntem minori)

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Daca nu ai avut ejaculari cu minim 24 de ore inainte nu exista nici-o sansa sa ramana gravida. Asta desigur doar tu poti stii cu exactitate.

Daca ejaculezi azi, mai poti face sex neprotejat abia maine, dupa ce urinezi macar de 3-4 ori si speli penisul. Daca vrei neaparat sa faci sex in ziua in care ai ejaculat, o faci protejat. Daca cumva se rupe prezervativul si penisul contaminat cu sperma din ejacularea anterioara ajunge in vagin(nu prea conteaza daca l-ai sters sau cate secunde sau milisecunde a stat inauntru), deja au aparut sanse de sarcina, caz in care se recomanda pilula.

| Sofer a răspuns:

Nu trebuie sa ia nicio pilulă de a doua zi dacă nu ai ejaculat sau a ajuns sperma în vagin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In pre-initierea corbuluialbrosu, o sa iti dau eu raspunsul pe care cel mai probabil ti l-ar fi dat el, simplificat. Daca "in zilele astea" ar trebui sa ii vina menstruatia inseamna ca 99.9% ovulatia a trecut si ovulul nici nu mai e viabil, deci chiar si in cazul in care ai fi ejaculat inauntru sansele sa fi ramas gravida sunt extrem de mici. Recomandarea mea este sa NU ii dai pastila, cu atat mai mult ca nici macar nu ai ejaculat. Efectele secundare sunt foarte diverse, poate sa nu aiba aproape niciun simptom sau(cum a patit prietena mea) sa fie un adevarat chin(mancarimi vaginale, vreo 3 sangerari in 1 luna, dureri, usturime in timpul actului sexual). Indiferent ce simptome (nu) ar experimenta, pastila aia e o bomba hormonala si utilizarea ei trebuie sa fie MINIMA, adica doar in cazuri extreme in care nu exista alta solutie si formarea sarcinii este posibila. Sanatate!

| Catalin77945 a răspuns:

Daca nu ti-ai dat drumul in ea nu are cum sa ramana gravida, dar daca e o posibilitate sa-ti fi dat aici intervine pilula dar depinde