| PrettyLiar94 a întrebat:

Asta seara i am dat cadoul de Craciun iubitului meu, dar el nu mi a luat nimic. Faza e ca m am simtit cam aiurea mai ales cand m au intrebat parintii ce mi a luat si eu am zis "nimic" si pentru ca el nu s a gandit sa mi ia ceva, iar acum daca o sa mi ia ceva o sa fie din obligatie.
Cand i am dat cadoul, in loc sa mi multumeasca el mi a zis o prostie ( in gluma ce-i drept, dar tot m-a deranjat pentru ca nu e prima data cand zice asa atunci cand ii dau cadou ). Si tot o tinea ca de ce ai cumparat, ca nu trebuia si d-astea.
M am simtit super naspa, dar am incercat sa nu arat, am glumit si eu.
Ma face sa nu ii mai iau niciodata cadouri, eu mereu reactionez frumos cand primesc ceva chiar daca poate nu imi place. Mi se pare ceva de bun simt. In fine, nu aveam de unde sa stiu daca i a placut pentru ca nu l a desfacut atunci.
Voi ce parere aveti? Sunt eu prea pretentioasa sau el prea nesimtit?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multi oameni care din blocaje emotionale foarte puternice(mai ales sa nu fie constienti) nu pot reactiona asa cum, si ei si-ar fi dorit, au reactii neasteptate, neplacute( pentru ca nu stiu sa gestioneze emotia momentului, ii napadeste jena si ca sa ascunda acest aspect fac glume nefondate) una dintre pers poate fi chiar prietenul tau.
O varianta: te-ai gandit ca, poate nu si-a permis sa-ti cumpere vreun cadou?
Unii oamenii nu au aceasta deprindere pentru ca, in familie nu se o obisnuieste sau nu isi permit etc.
Ca sa nu ramai cu un gust amar poti sa ii spui cum te-ai simtit in urma evenimentului si ca il intelegi ca nu si-a permis cadoul pentru tine. Nu este nici o rusine sa fii in aceasta ipostaza, se poate intampla oricui din diverse motive.
Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

El e dobitoc, tu eşti ok.Şi dacă tot îi place să glumească, de ce nu glumeşti şi tu cu el? Dacă eram eu în locul tău, îl făceam să intre sub masă de ruşine şi nu se mai întorcea niciodată. Ideea e că s-a obişnuit să aibă totul de-a gata.S-a obişnuit să îi tot duci cadouri.Dar face pe prostul, să-i meargă bine.Lasă-l,se vede destul de clar că nu te merită.

| darrio2007 a răspuns:

Halal iubit. Daca iubit il crezi tu.Nu pare deloc.Da dovada de lipsa de respect.Un micut cadou din partea lui v-ar fi intarit relatia.Dar asa da prilej la speculatii din partea ta.

| LonlyWolf a răspuns:

E el prea nesimntit! cum naiba sa nu ii cumperi prietenei tale cadou de craciun! un sfat prietenesc e sa il lasi

| corbulalbrosu a răspuns:

Macar ti-a urat sarbatori fericite?

| neutrino a răspuns:

Sunt de acord cu tine ca nu are bun simt. Acest mic incident arata totusi ca el este iubitul tau, dar tu nu esti iubita lui.

| Lawliet14 a răspuns:

Ambele. Frumos e sa oferi si daca nu ti se ofera nimic. Material.

| corhaz a răspuns:

Sincer e nesimtire. oricum as sta cu banii ceva tot as oferii macar de craciun si ziua ei daca as avea iubita

| PrettyLiar94 explică:

Nu e vorba de bani, stiu ca are, lucreaza. Cred ca nu s a gandit la mine si atat.