| LorenaMma a întrebat:

Astăzi am facut sex neprotejat cu iubitul meu. Sunt in a 4 a zi de ciclu, vreau sa mentionez ca a scos-o cu mult timp înainte de ejaculare. Intrebarea mea este: pot rămâne însărcinată?
Multumesc anticipat si astept răspunsuri!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si daca-si dadea drumul in tine erau sanse foarte mici sa ramai, cand esti pe ciclu n-ai cum sa ramai, mai ales in cazul ca nu si-a dat nici drumul, sanse 0.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti ramane insarcinata acum, pentru ca nu erai in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

In majoritatea cazurilor procesul sangerarii menstruale de obicei se desfasoara in timpul primelor circa 4-5 zile ale ciclului, astfel ca din acest motiv ultima zi a menstruatiei de regula poate fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a ciclului menstrual. Pentru informarea corecta a ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti/sa aflati si sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu prima zi de menstruatie. Avand in vedere faptul ca cele mai multe cicluri menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula prima zi a PERIOADEI FERTILE de obicei cel mai devreme poate fi cea de-a 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual. Astfel ca pe baza acestei observatii, constatari stiintifice, se poate aprecia ca in acest caz fiindca actul sexual a fost intretinut in cea de-a 4-a zi a ciclului menstrual actual, adica cu circa 4-5 zile inainte de prima zi care ar putea reprezenta prima zi a perioadei fertile, cea in care s-ar putea forma o sarcina, si in +, avand in vedere si faptul ca NU a ajuns sperma in vagin, reiese concluzia fireasca, ca intr-un asemenea caz posibilitatea formarii sarcini ar putea fi de maxim 1-2%, care de fapt teoretic inseamna ca este aproape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti ramane gravida.