| olteanuana a întrebat:

Bună!
Astăzi cu prima urină de dimineață am făcut testul de sarcină iar acesta a ieșit negativ(specific ca azi se fac fix 21 de zile de la primul act sexual).
Pe prospectul acestuia scria ca să astept 20 de zile de la ultima menstruatie iar ultima a fost pe 1 August.
Întrebarea ar fi dacă pot să am încredere în testul de sarcina, mai ales ca am așteptat cele 21 de zile?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care, testul de sarcina este efectuat acasa si este facuta pe baza urinei, pentru a se obtine un rezultat care sa fie sigur, garantat si in proportie de peste 98-99% valid, valabil si corect, testarea trebuie sa fie efectuata dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data la care a avut loc ovulatia. Bineinteles ca numai in cazul in care ciclul menstrual este de tipul regulat si este cunoscuta data la care are loc ovulatia. In cazul in care ciclul menstrual este de tipul neregulat, in acel caz cele 21 de zile se numara fata de data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Fiindca testul de sarcina a fost facut dupa ce au trecut 21 de zile, adica la momentul considerat ca fiind cel adecvat/propice, inseamna ca poti sa ai incredere deplina in rezultatul obtinut. Pentru a fi 100% sigura si convinsa de situatia care exista in organismul tau, poti face dupa 4-5 zile inca un test al carui scop este cel de a confirma sau infirma primul rezultat. Multa sanatate!

| Stegman a răspuns:

Daca ultima menstruatie a fost pe 1 august sunt doar 12 zile trecute. Deci?

| Duduchi a răspuns:

Mai așteaptă. Poate rezultatul va fi altul

| orail123 a răspuns:

Am inteles ca ti-a venit ciclul pe 1 Aug.
De ce mai esti speriata? Daca ai avut ciclu, nu ai ramas insarcinata. Linisteste-te.

| olteanuana explică (pentru orail123):

Păi mi-a venit mult mai devreme luna asta, și pe mine normal mă ținea cate 7 zile și de asta îmi puneam oarecum un sem de întrebare(este si prima dată când m-a tinut mai putin, primele două zile a curs destul de mult, iar următoarele 3 zile câteva picături 2, 3 maronii)

| orail123 a răspuns (pentru olteanuana):

Cand esti insarcinata nu, mai ai ciclu.
Asa ca linisteste-te.