| Zeynepabc a întrebat:

Astăzi e ultima zi de menstruație si culoarea este maro, nu prea curge. Am avut contact protejat la ovulatie. Menstruația trebuia să-mi vina pe 5 si a venit pe 6, pe 5 a curs ca un mucus cervical de culoare maro spre roșu. A curs normal primele 3 zile, după a 4 a zi nu prea a curs cine stie ce. Dar am avut simptomele dinainte, dureri când mi-a venit. Poate fi o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Diferenta de 1 zi in +/- fata de data menstruatiei stabilita prin calcul nu se poate lua in considerare fiindca nu reprezinta de fapt nicio abatere. De asemenea este stabilit atat stiintfic cat si medical ca insasi simpla pornire a menstruatiei in jurul datei preconizate, calculate si desfasurarea ei in conditii care se pot considera ca fiind similare/asemanatoare cu menstruatiile avute/produse anterior, reprezinta intotdeauna GARANTIA ca in proportie de peste 99 % in timpul ciclului menstrual anterior NU s-a produs fecundarea ovulului, NU s-a format o sarcina si din acest motiv se elimina din uter fostul ENDOMETRU care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina. Acest lucru se produce din cauza faptului ca intre timp endometrul a imbatranit, s-a degenerat si a devenit inutil in organism si printr-un proces bine stabilit si sub actiunea inor substante, acesta este faramitat si transformat in menstruatie si eliminat sub forma sangelui menstrual. Rezulta ca in aceasta situatie este exclusa in proportie de 99, 99% posibilitatea de a mai putea exista o sarcina chiar si ipotetica. Manifestarile si simptomele premenstruale apar si se formeaza numai in cazul in care NU exista o sarcina instalata in uter. Este imposibil sa coexiste dureri/disconfort si manifestari premenstruale concomitent cu existenta unei sarcini instalate in uter. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia, nu poate fi vorba de sarcina.

| Denisya a răspuns:

Nu poți daca ai facut protejat

| DeadAsshole a răspuns:

Cel mai probabil nu..gen sansele de a fii insarcinata sunt de sub 25% si in special daca ti-a venit eu zic ca esti ok