| anonim_4396 a întrebat:

Ati patit sa nu puteti uita o persoana de care ati fost indragostiti? Chiar daca ati fost impreuna sau doar ati iubit-o, 1 an maxim. Sa nu o puteti uita nici peste 7 ani, cum faceti sa o uitati? Care este cheia? Cum v-o scoateti din cap?

Răspuns Câştigător
| MPersephone a răspuns:

Daca a trecut atat de mult timp, ani de zile, nu mai esti indragostit de persoana, esti indragostit de o versiune idealizata a persoanei, de fantezia pe care ti-ai format-o. Cheia este sa realizezi ca acea persoana in realitate este foarte diferita si ca ti-ai imaginat o persoana cu acelasi chip, dar alta identitate.

9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu există o metodă anume, o cheie pentru asta.
În schimb, aș putea să îți spun cum aș proceda în situația dată.
Pur și simplu aș accepta situația, la fel cum acceptăm și viata, atât cu bune, cât și cu mai puțin bune.
Constientizez faptul că viata nu este formată doar din plăceri.
Sunt chestiuni de care putem avea parte, respectiv și lucruri pe care nu le putem avea. Indiferent cât de mult ne-am dori.
M-as gandi la faptul ca persoana respectivă nu este pentru mine, așa incat nu merită tot acel consum psihic. Asta pentru ca in cele din urmă, va aparea o alta persoana care să mă facă să-l uit.
Nu merita sa dramatizezi în halul acesta, sa complici lucrurile inutil.
In viata mai ai parte si de pierderi, dar poate acele pierderi sunt benefice. Cu toate că noi ne raportam la ele precum la niste lucruri menite să ne facă rău. Poate sunt lucruri care iti fac un bine, dar într-un mod indirect.
Nu este singura femeie de pe acest pământ.
Stiu ca vei spune ca este una speciala, dar te asigur de faptul ca nu are puteri supranaturale si nu este mai mult decât altele.
Astea se află doar în mintea ta.

| aditimus a răspuns:

Cu o alta persoana iubita.

| RAY a răspuns:

Cu ratiune, recunoști ca ai fost irational si prost si iti ocupi timpul cu chesti rationale si nu asculti pocari de piese de dragoste sau filme, asa trece peste prostia asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum zice aditimus. Cu o altă persoană iubită. Ea va rămâne acolo în capul tău, dar va fi inofensivă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca consideri momentele petrecute cu ea doar momente, care o sa te ajute pe viitor... atunci ar trebui sa iti fie mai usor.

| Freya1 a răspuns:

Da am pățit și încă nasol.Eu nu am uitat multi ani un fost iubit ce mi-a facut si rau pe deasupra.Bine macar ca nu m-am împăcat cu el.
Probabil cu o altă relatie.Ma gandesc ca o dată ce primesti iubire, afectiune atenție nu mai simti nevoia sa te gândesti la altcineva.

| Sofer a răspuns:

Eu am scos-o din cap abia după 1 an. Gândurile ma chinuiau.

| Emma30555 a răspuns:

După 7 ani e mai mult ca o obsesie dar nu în sensul rau neapărat ci ca o dorința pe care nu ai putut sa o îndeplinești și ai rămas cu regretul. Poveștile de dragoste care nu se consuma rămân mereu, tocmai din acest motiv, ramai cu imaginea frumoasa, practic e ușor sa iubești un om cu care nu ești în relație fiindcă acel om nu ți greșește cu nimic spre deosebire de unul cu care ești în relație. Dacă o sa reușești sa iubești din nou probabil vei uita de acea persoana, e nevoie și un pic de maturizare, în viata mereu ne adaptam, mergem înainte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Înainte să o ștergi din cap trebuie sa o ștergi din viața ta. Aia e cheia. Adică fără orice te duce cu gândul la ea.