| Roxanamihaela25 a întrebat:

Atunci cand m-am dezvirginat nu a curs sânge si vreau sa mentionez ca nici nu a fost atat de dureros...problema este ca eu nu pot avea orgasme si am acelasi partener. Posibil sa am himenul inca?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este bineinteles ca DA fiindca himenul poate sa aiba o structura/constitutia anatomica foarte elastica ceea ce este o particularitatea relativ des intalnita. Datorita acestui fapt sangerarea din momentul dezvirginarii NU se produce mereu in mod obligatoriu, in toate cazurile de dezvirginare. Producerea sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de factori diversi printre care cel mai important este cel legat de nivelul de vascularizare a pielitei himenale precum si a faptului ca pielita himenului are o structura/constitutie extrem de elastica. Datorita acestui fapt perforatia existenta in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape sau rupa si astfel penisul trece prin himen si drept urmare nu are loc nicio sangerarea. Pentru a nu fi acuzata ca n-ai fi fost virgina, situatia ta este descrisa de catre medici specialisti in lucrari bazate pe studii medicale efectuate pe aceasta tema si descrise dupa cum urmeaza :
"Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta din simplul motiv ca pielita himenului este intr-o extrem de mica masura vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintre fete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de actul sexual de dezvirginare deoarece pilita himenului din nastere a fost extrem de subtire si s-a putut rupe din diverse alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista stiintifica Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment :
""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale,
-- doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării.
-- la circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări ample de deschidere a picioarelor, la : balet, spagat, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Prietena ta se situeaza intre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta fiindca inca foarte multor persoane le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate!
http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cam 2-3 fete la o mie se nasc fara himen, deci asta nu ar trebui sa fie o problema.
De unde stii ca nu poti avea orgasme?!?
Orgasmul nu e obligatoriu, Placerea DA!
Incearca sa fi cat mai relaxata si el sa mareasca durata preudiului.
Cel mai usor de ajuns la orgasm e sexul oral, dar si el trebuie sa stie sa il faca.
Oricum, cu putina rabdare si atentie, se poate!
Ai incercat sa te dezmierzi singura acolo jos?!
Succes!

| mihai69 a răspuns:

Până nu înveți singură să-l obții, e cam greu să ai unul...

| Donsavas a răspuns:

Nu are legatura cu asta. Orgasmul se produce in creier. Dacă ai emoții, nu ai cum sa ai parte de orgasm.
Un bărbat care nu stie sa te trateze psihologic vorbind, nu are ce cauta in patul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Exista o explicatie in cazul voastru: el are penisul prea mic ori prea subtire ca sa poate sa-ti rupa himenul si sa te dezvirgineze.
In ca priveste lipsa orgasmului, este tot din cauza penisului foarte subtire, care este incapabil sa atinga peretii vaginului tau, acolo unde sunt centrii nervosi si erogeni si sa-i stimuleze, ca sa-ti obtina placere.