| anonim_4396 a întrebat:

Avand in vedere faptul ca in octombrie incep facultatea, iubitul meu insista sa ma mut din chiria care am gasit-o eu si inca 3 fete cu pretextul ca : o sa aduca baieti acasa si sa nu se ia careva de mine si mai ales ca una dintre fete nu este tocmai una cuminte daca intelegeti ce vreau sa spun. In aceasta situatia sunt de acord, dar nu stiu cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa ma mut singura mai ales ca cheltuielile o sa fie mult mai mari in comparatie cu ce am gasit eu. Nu prea stiu cum sa procedez. Daca o sa raman in chiria asta o sa-mi pierd prietenul pentru ca el este sigur ca anturajul ne va strica relatia si nu este nici in ruptul capului de acord cu fata respectiva. Ori cu el ori cu ea...Cum credeti ca as putea sa-mi conving parintii? mai ales ca tati este cu idei si principii batute in cuie de pe vremea lui Ceausescu? Si nici nu m-ar finanta cu destui bani daca o sa stau singura! Va rog, un sfat sau o vorba buna, nu vreau sa imi pierd prietenul dar nici nu as vrea sa ma cert cu parintii!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Tu îți cunoști cel mai bine prietenul.
Eu nu cred că e vorba că nu are încredere în tine fiindcă dacă se leagă un băiat venit la prietena ta nu prea cuminte de tine tu nu te prea poți apăra și cine știe ce mai poți păți.
În plus, cu o colegă la care vin diferiți băieți mai mereu e periculos pentru tine.
Eu cred că el nu se teme că tu l-ai putea înșela, ci își face griji că pretendenții colegii ți-ar putea face rău, iar el nu ar fi acolo să te ajute.
Le poți spune părinților despre colega ta, ce și cum face și că asta te împiedică și pe tine să înveți, să te odihnești și ar putea fi periculos.
Dacă tatăl tău e așa strict, sigur nu va fi de acord ca fata lui să locuiască cu o colegă care i-ar aduce bărbați în casă.
Îi poți spune că și iubitul tău îți face griji să nu ți se întâmple ceva rău și s-a oferit să te ajute cu chiria. Explică-le că asta nu înseamnă că vei neglija studiile sau îți vei face de cap dacă locuiești singură.
Dacă nu, găsește-ți alte colege mai cunoscute și mai ok și mută-te cu ele.
Sunt multe persoane care au nevoie de colege, poate nimerești bine.
Baftă!

| Ofataobisnuita1 a răspuns (pentru Sadop):

Multumesc mult! Intr-adevar, iubitul meu se teme ca as putea pati ceva si el nu ar fi cu mine, nu ca l-as insela pentru ca am mai fost la distanta pana acum si nu am avut astfel de tentative, nici eu si nici el! Am doua posibilitati.ori sa gasesc o fata cum sunt eu, care sa aiba la randul sau prieten sa inteleaga si ea, sau sa stau singura, desi imi este putin frica, nici nu cunosc orasul si am putine cunostinte. Altfe, nu stiu daca o sa mai aibe rost sa vorbim de o relatie. In fine, o sa incerc sa fac cum spui tu, sper sa reusesc. Mersi mult!

12 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Nu cred ca ti-ai dori sa stai intr-adevar singura (adica pana si fara iubit). O sa iti fie foarte urat, crede-ma. Daca intentia iubitului tau e sa te faca sa locuiesti singura, dar mai mult sa fii in compania lui decat singura, iarasi nu stiu cat de ok este.
Pe de alta parte, e greu sa locuiesti cu alte 3 fete, mai ales daca nu sunteti firi asemanatoare, cu atat mai mult cu cat una dintre ele are o moralitate indoielnica.
Eu te sfatuiesc sa iti cauti o prietena buna cu care sa stai in chirie. Doar voi doua. O prietena care sa fie cuminte, la locul ei, sa fie studioasa si sa nu piarda noptile prin cluburi. Daca va luati amandoua o garsoniera nu o sa fie cheltuielile atat de mari. Asa i-ai astupa gura iubitului, nu ai cheltui mult si ai fi si tu linistita.
PS: Reactia iubitului tau e cam exagerata. Daca va iubiti, niciun anturaj nu va poate strica relatia. Am senzatia ca vrea sa locuiesti singura doar pentru a te vizita oricand doreste. Pune piciorul in prag, nu-l lasa sa te santajeze!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecem peste faptul ca prietenul tau nu are nici un gram de incredere in tine... el de fapt insista sa te muti singura sa aiba si el loc si timp sa faca diverse treburi cu tine... iti zic eu numai la tine nu se gandeste

| Ofataobisnuita1 a răspuns (pentru suntserios):

Habar n-ai ce vorbesti! Daca nu cunosti persoana respectiva nu-ti da cu parere! Mersi!

| suntserios a răspuns (pentru Ofataobisnuita1):

Fetito esti naiva... esti atat de naiva sa crezi ca el vrea sa te protejeze din 100 de directii. sa fim seriosi daca avea incredere in tine nu mai aveai problema asta. El vrea sa te controleze si atat, nu e nevoie sa cunosc pe nimeni, faptele lui vorbesc de la sine.

| neutrino a răspuns:

Ideal ar fi sa stai la camin. Daca acest lucru nu este posibil, atunci stai la gazda cu persoane pe care le cunosti, nu asa oricum, si in conditii financiare in care parintii pot face fata onorabil. Eu stiu ca prietenului tau ii convine sa stai singura, astfel incat el sa vina la tine ori de cate ori doreste si cand doreste, dar nu cere ca parintii tai sa fie de acord cu acest lucru. Daca va iubiti, atunci baiatul sa-ti plateasca el chiria sa sa te ceara de nevasta!

| Ofataobisnuita1 a răspuns (pentru neutrino):

A spus ca daca ma mut singura el imi plateste chiria, dar nu o sa fie tati de acord cu chestia asta. Inca ma vede micuta, nu prea este de acord si nici nu-i convine ca am iubit.

| neutrino a răspuns (pentru Ofataobisnuita1):

Parintii tai au dreptate si ei inteleg ca acest favor nu poate veni degeaba. Din pacate pentru ei, poate ca nu si pentru tine, inevitabilul nu poate fi evitat, indiferent unde si cu cine vei sta in gazda.

| Emilian65 a răspuns:

Daca tatal tau nu te lasa singura la gazda, inseamna ca nu au posibilitati materiale sa-ti plateasca integral gazda. Sau nu te lasa singura gandidu-se ca prietenul tau va veni si va sta pe capul tau si nute va lasa sa inveti si puteti face tot felul de prostii care nu sunt pe placul tatalui tau.

Răspuns utilizator avertizat
| SuckTheGod a răspuns:

Le explici parintilor cu ce fete stai in camera si ce se poate intampla. Daca nu fac nimic in privinta asta atunci iti accepti soarta... si nu mai fiti pesimisti, nu aveti de unde sa stiti ce se poate intampla.

| StephanieS a răspuns:

Le explici parintilor ca sunt fete rebele si ca nu ai nimic bun de invatat de la ele si ca esti mult mai linistita singura, poti sa inveti, etc.