| AdelaDiana a întrebat:

Buna, azi e cea mai oribila zi din viata mea.Sint indragostita., dar trec printr-o suferinta enorma.Aseara am fost la disco cu cea mai buna prietena a mea si cu baiatul pe care il iubesc si credeam k in viitorul apropiat vom fi impreuna pentru ca orice asa face in fiecare ora primesc mesaje de la el de genul:Ce faci? Cum te simti? Totul e ok?
Totul era bine eram fericita m-a invitat la dans, am dansat. Dupa aia a invitato si pe cea mai buna prietena a mea...nu prea vorbit cu mine, cind am vazut ca danseaza cu cea mai buna prietena a mea am fugit in parca si plingeam pe o banca, prietena mea m-a vazut si mi se pare k el stia ca eu pling dar nu a venit la mine.Cind era timpul sa plec i-am spus lui si prietenei mele eu plec...ne vedem miine, el nu a mers sa ma conduca acasa cum a facut-o ultima data.Am venit acasa si toata seara aia am plins, am incuiat usa la camera mea, si mama batea de una in usa am lasat-o sa intre m-a vazut ca pling si si-a dat seama ca pling din cauza lui, a inceput sa strige la mine ca baietii nu merita, lacrimile noastre, eram foarte inervata si i-am zis:Lasa-ma in pace, pleaca niciodata nu incerci sa ma intelegi mereu spui ca nu merita eu il iubesc intelege odata.
Iar mama a spus: Si cit ai de gind sa stai asa?
Iar eu am spus: Cit va fi nevoie si mi-am pus capul in perna si am inceput sa pling.Mama a spus: Esti o proasta
Iar eu am spus: Ai facut cea mai mare greseala ca mai facut pe lumea asta, am ramas fara tata(ei sint divortati) si nici nu stii sa fii alaturi de mine.
Mama s-a uitat la mine si am vazut ca are lacrimi in ochi m-am uitat la ea si m-am intors cu spatele la ea si plingeam mai departe.Si in timpul ala m-a sunat el...mama a vazut ca e poza lui si a inchis.Nu mi-a permis sa vorbesc cu el.Atunci i-am spus cuvinte pe care a duruto mai mult.Mama nu are nimic impotriva lui, in plus mama mea si m-am lui sint prietene foarte bune, el este educat doar ca mama nu vrea sa ma vada cu el pentru ca el cind vrea vorbeste cu mine cind nu, nu.Si mama s-a saturat sa ma vada mereu plingind.Ma doare de ce s-a intimplat si cu mama si cu el.Sint sigura ca imi va scrii si azi mereu face asta, dar vreau sa nu ii mai raspund. Din moment ce a dansat si cu mine dar si cu prietena mea, nu ma condus acasa ceia ce o facea de multe ori.Am inteles ca ma considera drept o simpla prietena.Si in plus aseara i-am spus niste cuvinte mamei pe care nu i le-am spus niciodata, dar trebuie sa inteleaga ca eram suparata, ma durea capul nu stiam ce sa fac.Virsta asta e cea mai grea am 16 ani.In plus mai sufar ca tata nu mai tine legatura cu mine, pe plan financiar totul e foarte bine, casa e cu doua etaje, mama detine un magazin de mobila. Dar nu doar banii sint de ajuns.
Nustiu ce sa fac sa ii rs la mesaje lui, sau nu.Sa ii arat un pic de indiferenta. Poate va ajuta.
Si nici cu mama nu stiu ce sa fac stiu ca e suparata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E numai vina ta. Comportamentul baiatului si faptul ca mama ta e suparata sunt doar din vina ta!
Sa o luam cu inceputul. Tu nu esti cu baiatul respecitv, nu avea nici o obligatie fata de tine, putea sa danseze cu cinea vroia, sa faca ce dorea el. Tu ai in tine o gelozie ingrozitor de mare! De ce, nu stiu. Daca tot spui ca " il iubesti" ( desi nu cred, doar iti place de el) de ce(naiba) nu faci tu primul pas si doar te plangi? Daca il vrei, ia-l! nu astepta sa faca el mereu primul pas. Esti papusa cumva si astepti totul?
Mama ta saraca nu are nici o vina aici. Tu ai venit acasa plangand din vina ta, iar mama ta, protectoare ca orice mama, a crezut ca baiatul acesta iti face rau, fara sa stie ca tu plangi degeaba! Mai mult, i-ai aruncat niste cuvinte urate in fata fara ca ea sa aiba vreo vina. Are tot dreptul acum ea sa il urasca pe baiat pentru ca i-a facut indirect rau si ei( tu te-ai razbunat pe ea).
Acum tu vrei sa ii arati baiatului indiferenta? Cand tu esti moarta dupa el? De ce esti falsa? Arata-i ce simti, nu te mai ascunde atat, ca nu faci nimic si parca te vad peste putin timp cu o intrebare de genul " Am fost indiferenta cu el, el a crezut ca nu ma mai intereseaza si nu mai vorbim. Nu ma mai pot opri din plans!" straight face
Ia atutudine. Singura vinovata aici esti tu! Sper sa iti dai seama, spre binele tau.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te-ai îndrăgostit de o nălucă!
Este o lecție de viață pentru tine, altă dată să nu mai faci așa. Întâi stai cu el de vorbă, ieșiți împreună, dialogați și apoi vedeți dacă puteți fi și împreună!
Pa, pa.

| superdorex a răspuns:

Offff! Mai in primul rand trebuie sa vb cu mama ta! Deci ea e cea mai ranita de cuvintele pe care i le-ai adresat sa stii! Cu ea ai impartit totul si bune si rele, cu ea te-ai sfatuit, cu ea ai ras cu ea ai plans, ea e cea care ti-a oferit conditiile ca tu sa nu duci lipsa tatalui! Deci trebuie sa iei un buchet de flori sa i le oferi si apoi sa-i ceri iertare sa-i zici ca te-ai razbunat pe ea absurd si ca tot ce ai zis a fost fara ca tu sa gandesti ca erai suparata si ca nu o sa se mai repete! Buuun! Apoi referitor la prietenul tau, ai gresit si tu aseara! Daca a dansat cu cea mai buna prietena atunci ce rost avea sa te superi? Cum iti e cea mai buna prietena daca tu ai reactionat asa? Ea ce ti-a zis, cum s-a simtit? Tu aveai dreptul sa fii geloasa pe ea? Pai o prietena iti alina supararea nu o intretine nu? Sau nu iti e cea mai buna prietena si nu ai incredere in ea sau ai gresit si fata de ea aseara, adica in mod indirect ai ofensat-o, dansa cu prietenul tau nu? era un dans nu altceva nu? Trebuie sa ai incredere in oamenii la care tii! Apoi El... Daca zici ca te supara cu gesturile lui mai mereu, daca zici ca nu e prima data cand nu te intelege si nu vb cu tine, nu se poarta ca un adevarat prieten atunci e bine sa va acordati o pauza sa reflectati daca se merita sa suferi din cauza lui sau nu! Tu dupa cate vad esti o fata plina de sensibilitate, si trebuie sa ai un barbat adevarat alaturi, care sa te cocoleasca si sa te iubeasca asa cum meriti care sa suplineasca si lipsa tatalui, a unui barbat care in mod normal ar fi trebuit sa fie in casa voastra! Te rog ai grija de tine da? Astept sa imi trimiti un mesaj sa mai aflu despre tine, cum te mai simti! Sa ai un weekend deosebit ca tine!

| liz23 a răspuns:

Ai drepate, este cea mai grea varsta.Totul este vazut atat de dramatic, de parca nu ar exista suferinta mai mare. Din ce spui tu a dansat cu alta fata...care e problema? A dansa nu e acelasi lucru cu a ii prinde in pat.Eu zic ca ai exagerat cu plecatul de acolo, cu plansul si cel mai grav cu vorbele aduse mamei tale.Crezi ca ei ii este usor sa compenseze lipsa celuilalt parinte? In viata asta toate trec, ce ramane acolo neconditionat este mama ta.Suferi ca nu este tatal tau acolo si ce te face sa crezi ca ea nu sufera? Dansa este de admirat ca ti-a oferit toate conditiile ca parinte, ti-a creeat conditiile necesare, tu trebuie sa o respecti si sa o iubesti pentru asta.In primul, rand ii esti datoare cu scuze si apoi vorbeste deschis cu baiatul respectiv fara lacrimi.

| justitiarul a răspuns:

Eu cred ca ai exagerat!
Era un simplu dans cu prietena ta! Iar el nu a reactionat asa cum ai fi vrut tu, pentru ca pur si simplu l-a surprins reactia ta!
La 16 ani totul este mai tragic pentru ca schimbarile ce se produc in voi din punct de vedere hormonal,va dau cu totul peste cap si de asta aveti tot felul de iesiri necontrolate.
Insa acum ca tot s-a ivit ocazia ar trebui sa discuti cu baiatul respectiv si sa va lamuriti relatia:sa ii spui ca esti indragostita de el,ca sa stie si el ce se petrece cu tine, pentru ca sunt convins ca acum e total debusolat saracul.
Lasa plansul si da-i un mesaj in care sa ii spui ca trebuie sa vorbiti si ii explici clar cum stau lucrurile.
Iar mamei cere-i scuze si o sa inteleaga!

Exista un utilizator pe acest site, a carui casa a ars in urma cu aproximativ doua saptamani!//...ina-2.html
Il poti ajuta si tu depunand un leu,sau cat iti permite buzunarul, in conturile ce le gasesti la acea postare. Ajutandu-l, putem dovedi ca suntem toti pentru unu! Multumesc!

| DeeaMarry a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa ii ceri iertare mamei tale spunandu-i si ca ai vorbit asa deoarece erai foarte suparata.
Apoi trebuie sa ai o discutie cu baiatul acela. Ia-ti inima in dinti si intreaba-l ce simte pentru tine si daca ar dori sa fiti impreuna in viitorul apropiat. Daca el spune ca nu, ar trebui sa iti iei gandul de la el. NU e singurul baiat de pe lume. In plus, de ce sa te injosesti tu in fata lui plangand si aratandu-te slaba?
Mai bine ti-ai cauta un baiat care sa te merite!

| BhaaaXa a răspuns:

Buna!
In viata asta toate vin si pleaca,incearca sa discuti cu el si sa'i spui tot ce ai pe suflet.
Vorbeste si cu mama ta,ii este foarte greu si ei,iti vrea doar binele,trebuie sa o asculti,ea o sa iti fie mereu alaturi.
Vorbeste cu ambele persoane si explica'le ce este de explicat.
La varsta asta, dragostea trece prin stomac, asa ca nu este sfarsitul lumii.
Bafta!

| idragonik a răspuns:

Buna
Am citit mesajul tau si am inteles in mare parte care e problema.
Eu spun sa ii raspunzi prietenului tau. Chiar daca te considera o simpla prietena la un moment dat daca primeste cele mai mici semne ca ti la el (daca nu cumva stie deja) nu o sa mai greseasca - parerea mea. In legatura cu mama ta, iti sugerez sa iti ceri scuze pentru ca ma gandesc ca nu e usor nici pentru ea. Spune-i ca ai fost foarte suparata, cere-ti scuze si iti spun eu ca nu o sa zica ca nu te iarta. Si o sa vezi ca peste cateva zile o sa fie totul ok (1 saptamana cel mult 1 luna).
Sper ca te-am putut ajuta.
Bafta!