| anonim_4396 a întrebat:

buna, bunaa ce mai faceti voi prieteni TPU? As avea o groaznica nelamurire.
Si care ar putea fi aia daca nu cea in privinta unui "domn"? Mda, sunt fata. nu ma inteleg pe mine d'apai sa-l inteleg pe dansul.
Tocmai de aceea am zis ca vreau sa cer sfaturile experimentate ale dumneavoastra ca sa mi se faca ceva lumina in capsoru' asta.
Ideea e ca el are 25 si de ani, ne-am cam filat de vreo 1 an si mai mult incoace, priviri, zambete, emotii, vibratii. Ceva mai recent se cam baga in seama. Ba mai mult, e numai un zambet cand ma vede, ma cauta cu privirea, face pe galantul, prietenul lui cel mai bun tot timpul e intr-un zambet si incearca sa intre cat mai mult in vorba cu mine(la inceput credeam ca se da la mine) dar ceva recent am realizat ca nu. Probabil pentru el face toate astea. Inca nu-s prea sigura. Recent, foarte recent a inceput sa ma atinga pe mana constient. Trece pe langa mine(nu ma prea arat, nu ma dau in vant, mai degraba ii explic prin ceea ce fac ca nu e nimic, desi in mine tuna si fulgera) si ca sa-l observ ma ia de brat si ma strange tare, apoi ma saluta si merge mai departe. Nu am facut nimic, l-am salutat aproape nepasatoare inapoi si asta a fost. Nici nu suntem amici macar, e pur si simplu un baiat de care imi place; practic un strain, de asta mi se pare ciudat gestul cu mana, pentru ca eu nu pun mana pe un baiat necunoscut. Mereu ma saluta cu un zambet pe buze, dar nu face nimic mai mult. Sa imi dea add pe facebook de ex(prietenul lui a facut-o) sa vorbim mai mult decat "ceau, ce faci" cand ne vedem. Simt cum ne intelegem din priviri, ii simt emotiile, trairile, simt ca e o persoana buna.
Odata ies de undeva in fuga si apare din senin in fata mea, era sa ma bag in el, el cu bratele cat sa ma cuprinda dar eu m-am retras inconstient inapoi discret, nu am mai avut cuvinte nici unul; eu am silabisit un "ceau" si am plecat, el nimic, nu stiu ce a facut ca nu prea imi aduc aminte in detaliu. Eram prea prinsa in acel moment de faptul ca vroia sa ma ia in brate, este o emotie intre noi, un fior, de nici unul nu poate depasi asta. Si nu e deloc genul de baiat timid, cand vobeste cu altii, vorbeste si stie sa se distreze; doar cu mine e in retragere mereu, nu prea ma scoate din "ceau", din zambete si din priviri. Dar mereu e atent la ce fac si se uita la mine, e foarte discret. Eu nu-l ating inapoi, nu fac nimic daca el nu vine. Si ma gandesc ca e mai greu pentru el sa tot faca de unul singur totul. M-am hotarat ca, data viitoare cand va vrea sa ma atinga pe mana, sa-l intreb intr-un fel subtil ca ce face. Adica ce se intampla, de ce. Sa-i dau un avant.
Daca stau asa sa ma gandesc e atata de faina perioada asta, cand nu stim nici unul nimic sigur, emotiile pe care le traim cand ne vedem, stangacia cu care socializam, incat nu cred ca as vrea s-o pierd. as prefera asta la nesfarsit, doar ca teama si nilinistea asta ma macina. Is ca un detectiv, incerc prin toate mijloacele sa-l inteleg, sa aflu ce gandeste si de ce face anumite gesturi. Dar dupa ce l-as cunoaste poate nu mi-ar mai placea, nu stiu. Mi-as dori oricum sa stiu din tot sufletul ce este in mintea lui si ce vrea, sa-l descopar.
Eu simt ca ma place. Voi ce credeti? Cand esti indragostit eu simt cum se transimte involuntar asta, am impresia ca e imposibil sa nu-si dea seama si el. Sau sa nu fie nimic din partea lui, asta nu cred. Ceva tot e. o impresie ceva tot i-am lasat, vad la mine, cum nici un baiat nu trece prin fata mea fara sa-l scanez. Ma gandesc ca si la voi baietii e cat de putin la fel. Vreau sa cred asta.

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

happy
Intr-adevar este perioada cea mai frumoasa,incertitudinea asta plina de emotii si nesiguranta care te face sa-ti bata inima mai repede cand il vezi!
Poate din cauza asta cei mai multi prefera sa se indragosteasca de zeci de ori in viata,dar nu au curajul sa si iubeasca!
Asadar,te indragostesti Analytical!
Iar el,la fel.
Va indragostiti privindu-va,masurandu-va unul pe celalalt,incercand ganduri si apropieri care va dau ameteli si va ridica pulsul bubuind in tample.
Nu cred ca ai gresit,nu te inseli in privinta lui,chimia dintre voi e reala si atractia e inabusita doar de convenientele sociale!
Dar trebuie sa tii cont de faptul ca,asa cum tu il observi si-l "vezi" peste tot,si el face acelasi lucru.
Si nu stii care este impresia pe care i-ai facut-o, pozitiva bineinteles, dar poate ca-l intimidezi, poate in ochii lui esti extrem de rafinata si-i pari complet superioara, drept pentru care nu gaseste curajul si modul cel mai potrivit sa se apropie...stii bine ca pentru un indragostit,fiinta iubita capata calitati exceptionale si devine brusc cel mai greu accesibil si dificil scop in viata!
Si el, probabil, se afla exact in faza asta!
E interesant si jocul prietenului lui, care incearca sa-l ajute si, de fapt, nu reuseste nimic...zambesc usor malitios cand scriu asta si-s mandra de pleznesc de comportamentul tau!happy
Daca te-ai decis sa-l ajuti, fa-o, e adevarat ca putin ajutor v-ar face bine, prea l-ai fiert pe bietul baiat!
Si sa va fie bine, foarte bine!
happy

| Hombre a răspuns (pentru greece12):

Oooo, "La multi ani"... Sharon, cand imi oferi placerea de a paste caprele impreuna?winking

| greece12 a răspuns (pentru Hombre):

Aha! Te-ai trezit, care va sa zica!
Ai vreo capra, mai hollywood-iana asa?
Ca poate ai noroc si-ti vin!
happy

| Hombre a răspuns:

Ai uitat un lucru esential sa spui, ce varsta ai?

| Analytical a răspuns (pentru Hombre):

20 de ani am D'le Hombre.

| Hombre a răspuns (pentru Analytical):

Multi inainte, vorba cantecului "ca la douazeci de ani fara griji si fara bani". Acum stiind varsta concluzionam ca nu e un impediment asta ci alte cauze. Din descrierea pe care o faci (si e bine facuta si pe inteles) cred ca doua cauze sunt;
-Fie are o prietena si relatia nu e pe roze si/sau ii place sa cocheteze si cu altcineva.
-Sau este timid si nu are avant sa te abordeze (nu e sigur pe el, teama de a fi refuzat, etc.) dar sigur te place.
Principiul meu vizavi de timiditate la barbati si sfatul pe il dau lor este acela ca; o femeie intotdeana e cucerita de cel care indrazneste(cu tupeu) si nu de timid care nu face nici un pas. Deci sfatul meu e ca de data asta sa fii bărbată. De altfel lamuresti si dilema ca doar stii, "boala lunga moarte sigura". Succes si sa ne spui cum a fost.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ar fi fost de admirat daca ne impartaseai si ce varsta ai tu. daca esti micuta si nu depasesti 13-14 ani, parerea mea este sa stai deoparte si sa il respingi, el este matur/stie ce vrea de la viata(tine) asca ca, ai mai fi una bifata in lista lui, daca esti majora, situatia ar sta altfel..ai putea discuta cu el si doar asa vei afla ca se infiripa ceva ori ba..mai da ceva detalii despre tine si mai analizam situatia.
O zi frumoasa sa aihappy

| Analytical a răspuns (pentru caramela):

Scuze, eu am 20 de ani.

| caramela a răspuns (pentru Analytical):

Multi inainte pentru frumoasa varsta.
cred ca e timpul sa ii acorzi un moment sa vezi ce doreste si care sunt aspiratiile lui..asta numai daca si tie iti place de el, daca nu simti nimic pentru el, il ignori si gata
O zi bunahappy

| Analytical a răspuns (pentru caramela):

Tocmai pentru ca imi place de el v-am si scris. Doar ca sunt frustrata oarecum ca nu stiu nimic sigur. Ce asteapta sau ce mediteaza atata timp. Sunt indragostita. happy

| caramela a răspuns (pentru Analytical):

Pana nu interactionezi cu el, nu ai cum sa afli nimic.

| Alcyon a răspuns:

De ce nu incerci sa intri in vorba cu el? Doar nu esti la gradinita. Intreaba-l de o adresa sau ceva, ca sa spargi gheata.

| Danzell a răspuns:

Eu m-am pierdut in poveste pe undeva pe la mijloc noi barbatii suntem mult mai simplii. nu avem antene speciale pentru prins semnale cum aveti voi domnisoarele, asa ca daca iti place de el eu zic sa fii mult mai evidenta. aproape batator la ochi.

| Jessie1234 a răspuns:

"Daca stau asa sa ma gandesc e atata de faina perioada asta, cand nu stim nici unul nimic sigur, emotiile pe care le traim cand ne vedem, stangacia cu care socializam, incat nu cred ca as vrea s-o pierd." Foarte frumos spus.
Sunt curioasa daca ati reusit intr-un sfarsit sa comunicati.

| Analytical a răspuns (pentru Jessie1234):

Nu, nu am reusit. Sunt de gheata, iar el are prietena acum; nu cred ca a mai suportat, dar intr-un fel ma bucur pentru el. Chiar ma bucur.