| Snoopy21 a întrebat:

Buna, buna!
Okey, treaba e următoarealaughing Am 17 ani si de curând mi-am început viața sexuală. Problema este ca lucrurile nu au descurs tocmai bine, cel puțin nu pentru mine. Cred că m-am grăbit cu decizia asta, având in vedere ca sunt împreună cu iubitul meu de o lună si puțin. Doar că am simțit chimia aia și că e persoana potrivită.
Am făcut-o de vreo 3 ori până acum și eram conștientă de faptul ca nu va fi ceva uau primele dăți, până,, îmi intru in mâna". Prima dată a durut îngrozitor, a doua a durut mai puțin, iar a treia aproape deloc, dar aici intervine problemalaughing
Nu am simțit absolut nimic, nicio placere, nici nu mai vorbesc de orgasm. Nu eram relaxată, nu eram excitată, nu eram în largul meu, nu m-am putut bucura de nici măcar o secunda. Sunt o fire destul de anxioasă si complexata de cum arăt, la modul ca mi-a fost si rușine sa-mi dau tricoul jos. Mi-e teama că nu sunt suficient de bună, că mă va judeca, îmi fac un milion de filme negative. Inițial am crezut ca e doar vina mea, că am un blocaj psihic din cauza complexelor mele si ca nu voi putea să trăiesc o experiență de genul până nu reușesc sa ma simt bine în pielea mea și sa ma accept așa cum sunt. Chestia care îmi accentueaza starea asta și mă frustrează e că nici el nu mă face să ma simt dorită. Nu am parte de un preludiu in adevăratul sens al cuvântului, nu îmi sărută părți ale corpului, nu mă atinge...pur si simplu chiar e frustrant. Înțeleg ca poate e nevoie de timp până ne acomodăm, că el e o fire mai rece si are deja o vârstă, că nu-și schimba modul de a fi pentru mine. Dar mă face sa cred că nu e atras de mine, că poate nu-i plac, că nu simte să mă iubească,, mai mult", că nu merit să am parte de o experiență de genul, e îngrozitor să am sentimentul ăsta. Și așa am o perioadă grea, emoțional si psihic sunt destul de instabilă și ce se petrece între noi nu ma ajută.
Dacă spune ca mă iubește așa cum sunt si că e atras, de ce nu dovedește si prin fapte? Sunt eu prea paranoică? Prea nesigură pe mine? Totul e sec, nu e romantic, cu toate că mi-aș dori, mi-aș dori sa mă ajute sa mă simt bine cu mine, mai apoi cu el, dar pare ca nu are de gând asta. E foarte rece in orice fel de interacțiune cu mine.
Ce ar trebui sa fac in situația asta? Știu ca cel mai bine ar fi să discut cu el, dar nu știu cum, e destul de penibilă situația si nu vreau să-l fac sa se simtă prost. Am încercat sa bat apropouri pe tema asta, singurul lui răspuns este că, cică, o are prea mică si d-aia nu simt nimic si o tranteste oarecum ironic. Adică în niciun caz nu-și pune problema ca poate faptul ca e rece mă inhibă si mai mult, habar n-am. Ceva sfaturi? :/

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AMa19 a răspuns:

Buna. Parerea mea este urmatoarea: daca tipul nu stie sa faca un preludiu cum trebuie, nu stie sa te faca sa il doresti sau macar sa iti arate ca te doreste, de ce ii mai oferi astfel de momente intime? Iar daca el nu vrea sa schimbe anumite lucruri la el, care evident vor face sa mearga treaba intre el, tu de ce iti bati capul? O relatie nu este formata doar dintr-o persoana care trage si pentru cealalta. Ideea este in felul urmator. tipul nu are cum sa te iubeasca dupa o luna sau cat specificasei ca aveti impreuna. Un alt aspect pe care probabil deja il stiai sau auzisei de el si care este cat se poate de adevarat, este faptul ca atuci cand tu ii oferi unui barbat totul pe tava inca de la inceput, il va degusta cu placere din tot ce ii oferi tu mai bun, iar mai apoi va pleca mai departe. Pe barbati trebuie sa ii face sa alerge putin, sa te vada pe tine in fata ochilor, nu doar o pereche de sani sau un fund. Cat despre actul sexual, sa stii ca in mare parte senzatiile sunt create sau accentuate de catre propria minte. Daca tu in momentul in care ai inceput actul sexual te candesti la cate kg in plus ai sau iti numeri complexele, este normal sa nu simti nimic. Insa daca incepi sa participi la act si sa fii cu mintea la ce se intampla, sa iti focusezi atentia pe omul din fata ta si sa te gandesti la faptul ca daca nu ii placea de tine, nu va mai aflati in acel moment, se va schimba situatia. Si unu lucru important de care sa tii mereu cont, preludiul este foarte important. Ai doua alegeri aici : 1. Daca tipul nu isi bate capul cu preludiul ( ceea ce este naspa, adica la unii barbati este suficient sa le arati o poza cu o femeie dezbracata si deja au erectie ) da-i un sut in oua si treci mai departe. Mi se pare o jignire, adica tipul vrea sa isi faca treaba si atat, nu tine cont daca tu esti fizic pregatita, daca esti excitata, umeda si asa mai departe... si 2. Daca totusi vrei sa mearga relatia si vezi ca ar vrea si el asta, invata-l cum s afaca un preludiu, spune-i cum si unde ai vrea sa te atinga. Vorbeste cu el despre asta, incearca sa il indrumi. Prima oara subtil, iar daca vezi ca nu are curaj, nu intelege sau nu observa, treci la un mod mai direct.
Mna.ce iti sugerez din inima este sa nu iti pierzi vremea cu un om rece care doar te secatuieste de puteri, resurse, curaj, incredere in sine si demnitate, pentru ca sunt astfel de jegosi care te fac sa ai sentimente pentru ei si incep sa profite de tine. Sfatul meu este urmatorul..incearca sa vorbesti cu el despre aspectul asta, de fapt despre orice crezi tu ca este esential pentru relatia voastra, iar daca vezi ca este in continuare rece, ironic si nu are placerea sa discute subiecte importante dintre voi, da-i papucii. Si tura viitoare cand decizi ca ai gasit un tip pentru care simti o chimie, ai grija ca si el sa o simta, pentru ca altfel iar o sa fii tu singurul cal de la caruta.
Multa bafta, ai grija de tine si nu uita ca meriti mai mult. Daca tu nu te respecti, nici ceilalti nu o vor face.;*

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Baiatul nu a stiut cum sa prelungeasca preludiul, mai ales la primul raport sexual, fiind si virgină. Conteaza foarte mult asta. Nu prea a tinut cont si de placerea ta, ci doar de a lui. Parerea mea este ca nu ti-ai ales bine partenerul. S-a grabit sa intre si atat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, vina nu este a ta ci a baiatului, care nu a fost interesat sa-ti ofere un preludiu bun, ca sa te excite si sa te pregateasca de penetrare. Cere-i baiatului sa iti faca preludiu ca altfel tu nu vei simtii nimic, mai ales ca el se termina in cateva secunde.

Pe uscat, sexul este dureros si extremd e neplacut.
Nici nu ma mri de ce esti atat de dezamagita.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa incerci sa devii cat mai relaxata. Sa-l determini ca de fiecare data sa existe un preludiu suficient de lung incat sa devii relaxata si totodata si vaginul sa devina cat mai bine lubrifiat. Procedand astfel este posibil sa apara si placerea si satisfacti la un moment dat pe principiul gastronomic : pofta vine mancand. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine că nu ai aflat bărbatul potrivit să te facă femeie...
Dar nu e vina ta. Iar plăcerea, foarte rar apare așa rapid în cazul unei virgine care nici nu s-a masturbat în trecut.
Oricum, până n-o să fii complet relaxată și detașată de tot și toate atunci când faci sex, nici c-o să simți ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iti faci filme negative degeaba. El a terminat in cit? 2-3-5 minute? Omul te foloseste ca pe o gonflabila, din ce descrii tu. Situatia nu e penibila. El e prost si trebuie sa se simta prost. Sau pur si simplu tu trebuie sa constientizezi ca ai facut o greseala si sa mergi mai departe. Eventual sa faci o pauza la sex de un an-doi, mai ales ca din ce zici ai facut-o asa, de sanchi, mai degraba ca urlau hormonii.

| HadesSs a răspuns:

E nasol ca ai ales sa iti incepi viata sexuala cu un baiat asa de badaran care nici un preludiu nu iti face...

Răspuns utilizator avertizat
| Edyy5555 a răspuns:

Filozofie vorba multa ....treci la fapte concrete

| Wizard007 a răspuns:

Buna! Faza este ca tipul nu are treaba cu tine si nu trebuie sa i suporti placerile lui, esti fata tanara si ai toata viata inainte, poate a fost o greseala si o curiozitate de a face sex cu el. Tipul nu merita, ai timp pentru o noua relatie si sa ti pui gandurile cap la cap. Succes!

| Wizard007 a răspuns:

Buna! Faza este ca tipul nu are treaba cu tine si nu trebuie sa i suporti placerile lui animalice, esti fata tanara si ai toata viata inainte, poate a fost o greseala si o curiozitate de a face sex cu el. Tipul nu merita, ai timp pentru o noua relatie si sa ti pui gandurile cap la cap. Succes!