Întrebare recomandată | Paulaaaa1997 a întrebat:

Cand persoana pe care o iubiti cel mai mult va refuza, va uita sau va paraseste, iar in scurt timp isi face pe altcineva, cum reusiti sa treceti peste acest tip de durere? Nu ma consider o persoana slaba, din contra, dar sa vad persoana in care mi-am pus toata increderea si pe care am iubit-o cel mai mult impreuna cu altcineva, e peste orice durere sufleteasca pe care am simtit-o pana acum. Imi doresc sa-l uit, imi doresc sa pot trece peste asta si sa-mi refac viata, dar e greu sa faci asta cand nu-ti poti controla mintea si nici sentimentele. Desi incerc sa nu o fac, nu reusesc sa ma gandesc la altceva decat la acest lucru, daca sunt impreuna in acest moment, daca sunt fericiti si daca se simt bine in timp ce eu imi plang de mila. De trei luni de cand am aflat de relatia lor si ca iubirea lui pentru mine nu era chiar atat de mare pe cat credeam, parca am devenit mai mult o leguma decat un om. Intrebarea nu e cum as putea sa ma impac cu aceasta persoana, fiindca nu-mi mai doresc asta, intrebarea e cum vindeci o inima franta si cum uiti un om pe care inca il mai iubesti?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceea ce trăiești dta acum este foarte natural, normal, obișnuit, comun, se întâmplă la enorme de multe persoane. Eu numesc această state IPO, Iubirea Posesivă de Obiect. Iubești pe cineva ca pe un obiect care este al tău, care are o utilitate de întrebuințare, ca un frigider, TV, etc. Ori de câte ori folosim un obiect se realizează o conexiune între noi și obiectul posedat, care schimbă starea creierului. De aceea spunem mai apoi, casa mea, chiar, țara mea. Astfel

| Drimmero a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate, de asta e bine sa fii mai indiferent de fel, e mai sanatos.

| alina2k18 a răspuns:

''va uita sau va paraseste, iar in scurt timp isi face pe altcineva, cum reusiti sa treceti peste acest tip de durere?''
Eu iau Ketonal pentru ca ma doare f tare in c%rwinking si doar asa resusesc sa trec peste durerewinking
laughing

| aimullah123 a răspuns (pentru alina2k18):

E normal ca dupa o relatie sa te doara in c.r daca esti femeie happy

| sofisis a răspuns (pentru alina2k18):

Cam tot pe aici sunt si eu laughing))

| Emma30555 a răspuns:

Când suferi în dragoste doar timpul te face sa uiți. Singura vei găsi calea căci nu exista o rețetă pentru genul asta de suferință dar partea buna e ca va trece, iar tu probabil te vei îndrăgosti din nou.

| Goete a răspuns:

Daca iubesti o persoana Cu Adevarat, si o vezi fericita cu alta pereche, acest lucru trebuie sa iti aduca Fericire si tie, stiind ca persoana iubita e fericita si se simte bine.
Acum, daca nu iubesti o persoana, ci "o vrei", cum bine se spune in Spaniola "Te quiero", adica te vreau, cand iubesti pe cineva - asta deja e un act egoist prin care de fapt iti doresti propria ta fericire, tinand langa tine acea persoana si revoltandu-te daca acea persoana isi gaseste fericirea cu alta - de parca nu ar avea dreptul sa o faca pentru a nu te jigni pe tine.
Nu vorbesc despre tine in special si nu vreau sa te supar. Vorbesc doar despre ceea ce numim "Iubire"

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe omul acesta care insemna totul pentru tine inca il mai iubesti si de asta suferi mult.
Daca te-ai si culcat cu el suferinta e si mai mare.
Inimii nu-i poti porunci, ea alege pe cine vrea.
Totusi, daca baiatul te atrage trupeste(intotdeauna ne topim dupa cineva frumos)ar fi bine prin ratiune sa depasesti aceste porniri trupesti.
Sa ai continuu o activitate fizica, in care daca te refugiezi vei uita de suferinta ta.

Răspuns utilizator avertizat
| DanielVidoe a răspuns:

Este greu sa treci peste o despartire, asta stim cu totii.
Faptul ca el a trecut la alta relatie atat de repede, nu dovedeste nimic altceva decat ca. nu ai insemnat nimic pentru el. Este dovedit si barbatii stiu ca, barbatii (atentie: nu baietii), iubesc mai mult si sunt mult mai sensibili decat femeia. In cazul tau, tipul respectiv poate ca nu a pus atat de mult pret pe tine, pentru ca inca este un "baietasul lui mamica".
Totul depinde de tine. Cauta ce-ti doresti si nu te mai avanta asa in relatii. Cunoaste-l pe urmatorul daca e "baietas" sau daca e barbat. Astfel, vei avea mult mai putin de suferit si nu va mai trebui sa iti inchipui astfel de chestii.
Succes.