| alexootza a întrebat:

Care este abrevierea de la Marea Britanie? Spre exemplu cea de la Romania este Ro.

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Romanii mai abreviaza si MB cand vine vorba de Marea Britanie.De circulatie internationala e U.K.[United Kingdom]

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Grand Britain (GB).

| mgtow a răspuns:

UK e tot regatul unit care cuprinde si marea britanie si alte tari corect e GB.

| Castiel a răspuns:

UK -united kingdom sau GB -great brittain in romana vine MB(marea britanie) dar international si peste tot am vazut doar UK si GB

| daii a răspuns:

GB-Grand Britain

by daiiwinking

| Scarlettt a răspuns:

Uk

| StillLoveU a răspuns:

Varianta corecta e GB (Great Britain= Mrea Britanie). varianta cu UK (United Kingdom= Regatul Unit) e gresita aceasta e folosita pentru toata insula care cuprinde toate cele 4 state: Anglia, Scotia, Irlanda de Nord si Tara Galilor.

| spike404 a răspuns:

UK (United Kingdom)

| Rooby a răspuns:

U.K-united kingdom

| SpecialGirl18 a răspuns:

Uk-United Kingdom

| ionutzroma a răspuns:

Gb