| Comanmada1 a întrebat:

Buna, cat costa o amendă pentru distrugerea a doua cauciucuri? Mulțumesc. Scuzați categoria.

2 răspunsuri:
| madalin261 a răspuns:

Daca distrugi cauciucurile la vreo masina se pedepseste penal. pentru vandalizare..asa se incadreaza nu se da amenda.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru madalin261):

Codul penal nu prevede infractiunea de vandalizare, ci de distrugere. Se incadreaza in prevederile art.253 din Codul penal, unde se prevede si amenda penala, care, de regula, este mare. Cuantumul amenzii penale o stabileste judecatorul.