| SilentCry a întrebat:

Buna, cateva sfaturi va rog, sunt din Bucuresti si locuiesc cu prietena mea care e ceva mai mare ca mine, diferenta de 10 ani, eu 26 ea 36, dar am trecut prin multe probleme de mic si am maturitatea necesara sa duc o asa diferenta, ideea e ca treburile nu mai merg ca la inceput. Cam vrea sa detina controlul si de multe ori la orice activitate are chestii de genul "da-mi sa fac eu, lasa-ma pe mine, nu am incredere ca faci bine" etc, si incepe sa imi reproseze lucruri mai lipsite de obraz mai ales cand e ea obosita de la munca, vine cu nervi, nu ma injura dar vorbeste pe tonul acela urat cu reprosuri fara sens, ideea e urmatoarea, nu mai vrea aceasta relatie deja m-a obosit de vreun an jumate, ea are si multe probleme, financiar pot spune ca de un an de zile muncesc sa platesc pentru problemele ei, un tricou nu mi-am mai luat, si tot zice ca ce am facut eu pentru ea, cand si emotional si financiar m-am implicat, a avut nevoie de multa afectiune si ea avand problemele ei, i-am oferit-o, mereu o iau in brate, in pat o mangai prin par sa se simta bine, o sarut, o astept cu mancare facuta de mine cand vine de la munca noi fiind schimburi diferite, orice probleme financiare au aparut nu m-am dat inapoi, ea are ceva cu bancile eu nu am nici o datorie sunt curat, dar nu i-am reprosat asta niciodata deoarece stiam de la inceput cum sta treaba. Nu ma deranjeaza ca avem multe plati, si cum se poarta, parca sunt un copil mic care nu stie nimic, nu are recunostinta deloc fata de mine, ideea e ca ea inainte statea cu parintii la casa, unde era vai de ea plina de mucegai si foarte frig, mi-e cam mila sa o trimit inapoi in mediul ala, dar nu stiu ce sa fac altceva, pentru ca nu mai suport sa stau cu ea, de vorba am stat zice ca ea nu crede ca se comporta urat si ca doar mi se pare, deci nu am cu cine, stam in chirie, muncim amandoi dar ea nu isi permite o chirie doar din salariul ei si ar trebui sa se intoarca inapoi. Cum sa procedez? Vreau sa ma despart de ea dar imi e si mila de situatia in care va ajunge, chiar daca sunt hotarat sa ma despart, ma simt blocat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Unsfatbun a răspuns:

Ești intr-o situație delicată. Dacă nu ai fi trecut prin necazuri, ai fi călcat pe cadavre. Te înțeleg perfect.
După o anumită vârstă, lumea o mai ia razna. Totuși, tipa are 36 de ani; deci ar trebui să fie coaptă la minte.
Spune-i că nu te mai simți comod in relația asta, iar dacă nu-și schimbă comportamentul, o să ajungeți să mergeți fiecare pe drumul lui.
Până la urma urmei, ea are de pierdut.
Păcat că nu știe să aprecieze un așa bărbat. Și mai tânăr și familist și grijuliu.
Decizia îți aparține! Sănătate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E frumos că gândești așa, eu zic să faci o depărțire „de probă" nu să te desparți de tot, ci doar o perioadă ca să realizeze. crede-mă pe mine că până nu-i arăți că bă chiar se împute treaba, chiar nu exagerez și chiar nu-s fericit lângă tine, nu o să ia nicio măsură. a văzut că merge așa, că accepți permanent comportamentu ăsta și nu iei nicio măsură, deci de ce să facă o schimbare? în momentu în care te vede că pleci, o să înceapă să gândească mai mult ce face.
te duci la ea, îi zici că vrei să te despați petru că aia aia aia, i le zici pe toate detaliat, și chiar dacă se roagă de tine, insiști cu depărțirea. o să stea să plângă să rumege la ele și posibil să te caute după o perioadă să vă împăcați dacă îi lași o portiță deschisă de „dacă n-ai fi fost așa, ar fi mers".
dar din nou, probabil o să sară în moentu în care te aude „gata mă schimb iartă-mă", dar tu trebuie să te ții tare și să continui această despărțire, s-o lași să fiarbă o săptămână/2 în ideea asta de s-a terminat și poți eventual după să încerci tu s-o cauți să vezi dacă e bine

| Drimmero a răspuns:

E simplu, daca nu mai merge iesi din relatia asta care e toxica, e treaba ei ce va face mai departe, tu ti-ai facut datoria morala pana acum, esti tanar, diferenta de varsta e foarte decisiva, 10 ani e enorm, mai ales ca ea e mai mare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exact ce ai scris aici, trebuie sa ii spui ei. Da-i fix mesajul asta. Dar fix asta.
Adica. ce ai de pierdut?

Daca o sa inteleaga bine, daca nu, nu. Tu macar scapi in cel de-al doilea caz, si ai fost si sincer cu ea.

| cristimihailov a răspuns:

Ea nu se va schimba.
Tu nu ai parte de ceea ce doresti.

Cand tai, taie.
Fiecare pe drumul lui. Nu prea ai ce face.

Vorbesti cu ea si ii spui simplu situatia. Ca nu mai suporti. Daca continua, apare despartirea.

In plus, va trebui sa te ocupi si tu de viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai discutat cu ea și nici măcar nu realizează Greșelile ei, atunci ce mai vrei? Nu trebuie sa stai cu ea din mila. Dacă o iubești fi lângă ea, dacă vezi ca nu se schimba spune i ca vrei sa luați o pauza, ca e decizia ta și gata. Apoi spune i ca in decurs de o luna 2 te muți ori ea ori tu.

| Catalin77945 a răspuns:

Pai daca simti ca nu mai merge si trebuie sa te desparti, desparte-te, pana la urma e alegerea ta