| Molusca a întrebat:

Ce înseamnă bisexual, homosexual? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Citeste aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Orientare_sexual%C4%83. In dex definitia are erori.
Multi folosesc denumirea de gay in loc de homosexual, dar este gresit. Cand vorbim de orientare sexuala ne referim la: heterosexuali, homosexuali (gay si lesbiene), bisexuali si asexuali. Orientarea sexuala se refera la ambele sexe.
Daca o sa luam in considerare nu numai relatiile avute, ci si trasataurile, inclinatiile si atractiile sexuale, reiese ca sunt putini e procentele de populatie care intra in randul celor exclusiv heterosexuali sau exclusiv homosexuali. De altfel, desi se constata ca numarul celor care se declara homosexuali sau bisexuali este in procent de 4-8%, persoanele care au avut experiente homosexuale se situeaza la nivelul de 13% la femei si 37 la barbati. Dar si aici este discutabil. In prezent, o palma sau o prindere de fund sau un sarut pe buze intre doi barbati se considera gest homo. In copilaria mea era ceva obisnuit.

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Google.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa e ei. Ceva cu cucurbeu și sunt mândru cănd nu am diaree, sau limbrici. Și o fată mai găsești dar un prieten, nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa iti dau definitia din DEX big grin :
"BISEXUÁL, -Ă = care manifestă atracție simultană pentru ambele sexe."
"HOMOSEXUÁL, -Ă = (Persoană) care manifestă atracție pentru indivizi de același sex; pederast."

| Sofer a răspuns:

Bi înseamnă că îi plac ambele sexe.
Homo sunt aia gay.

| MValentin a răspuns:

Bună Molusca! Întra pe google.ro si scrie acolo bisexual apoi ce afli sterge bisexual si scrie homosexualhappy bafta

| Molusca explică (pentru MValentin):

Mulțumesc!happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MValentin):

Bisexual nu este egal cu homosexual.

| MValentin a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Serios? ????????

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MValentin):

Da, foarte serios. Homosexualii sunt atrasi doar de sexul caruia ii apartin si repudiaza relatiie intime cu persoanele de sex opus, asa cum heterosexualii resping relatiile cu persoanele de acelasi sex, pe cand bisexualii agreeaza relatii cu ambele sexe.
De altfel si in titulatura persoanelor de alta orientare sexual - LGBT - bisexualii sunt separat de gay si lessbiene, categorii ce formeaza gruparea homosexuala.

| MValentin a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Stiam omule, citeste de 2 ori răspunsul meu, ce doamne iarta-ma

| PuținConteazăNumele a răspuns:

Google.com, recomand