| deea_9894 a întrebat:

Ce m-ati sfatui sa aleg : stiinte sociale sau filologie? La ce liceu ati merge din Craiova daca ati avea medie pentru oricare?(adica sa merg la un liceu de cartier sau un colegiu?)Ce licee din craiova mai au stiintele sociale? As vrea sa mai adug ceva eu as vrea sa devin ori jurnalist ori psiholog ambele ma atrag... voi ce ati alege? P. S. astept raspunsuri in special de la ai mei craioveni mai ales de la pers. care deja studiaza intr-un liceu din Craiova. Multumesc anticipat si scuzati categoria am pus intrebarea si in alt loc dar nu am primit decat 1 raspuns. XOXO

Răspuns Câştigător
| anka95 a răspuns:

Pai eu sunt din Craiova si sunt la liceul Taian Vuia pe stiinte sociale si la fel ca tine vreau sa devin ori psiholog ori jurnalist. Pot sa spun ca profesorii sunt ok, desi mai sunt si exceptii.Nu e militarie dar nici nu suntem lasati asa de capul nostru.Alte licee care mai au profil de stiinte sociale sunt Fratii Buzesti la care in 2009 se intra cu 9, 34, liceul Nicolae Titulescu- 8, 82, Tudor Arghezi- 8, 39 si Traian Vuia cu media 8, 27.Bine ca, aceste note fiind din 2009 sunt orientative caci s-au mai schimbat putin. Dar daca cum ai spus tu ai media mare atunci ar fi bine sa iei in considerare cat de aproape e liceul de locuinta ta, daca mai ai cunostinte pe acolo si ar trebui sa vorbesti cu diriginta si cu parintii sa vezi ce parere au si ei. Sper ca te-am ajutatbig grin.

3 răspunsuri:
| glamour a răspuns:

Nu ai primit multe raspunsuri ca nu prea sunt craioveni pe aicilaughing
eu as merge la un colegiu. cred ca prin clasa a7a sau a8a ti se da un dosar cu toate liceele, cu profilurile pe care le au si ultimele medii de admitere. cred ca un colegiu ok este cuza, de carol am auzit numai de rau, fite, emo, drogati(am auzit doar, deci sa nu imi sara cineva in cap) in buzesti am auzit ca nu poti sa chiulesti iar eu una desi nu prea chiulesc, de la unele ore chiar simt nevoia sa plec. mai ramane pedagogicul(acolo sunt eu) e liceu ok, insa conditiile cam lasa de dorit, eu una nu sunt multumita de usile crapate si banci si scaune stricate, in conditiile in care platim bani pentru fondul scolii, sa nu mai spun ca daca investiti intr-o sala de clasa anul urmator poate va muta in alta si a-ti facut exact un rahat, trebuie sa va luati cheie la clasa inca din prima zi ca daca nu va veti trezi ba fara un scaun, o banca, galeata, burete, creta, ceas si ce mai aveti pe acolo. ramane la alegerea ta ce liceu sau colegiu alegi. dintre licee as opta pentru arghezii(nu stiu daca as face asta pentru faptul ca am stat acolo 8 ani, acolo imi sunt prietenii, e aproape de locuinta mea, insa eu il consider un liceu bun, in ciuda celor intamplate acolo(sau ce am auzit eu cand eram acolo)(cu ocazia asta trebuie sa spun : R. I. P Andrei) nu stiu ce licee au stiinte sociale, doar de arghezii stiu ca au acest profil, daca il mai au.
eu as alege psihologia, de altfel spre asta ma voi indrepta si eu dupa terminarea liceului.

| deea_9894 explică:

Spre vuia ma orientasem si eu adr nu stiu exact cum e cu profesorii ...stau foarte aproape de vuia asa ca mi-ar fi usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte sociale... faci in mar parte ceea ce faci si la filologie, dar iti ofera cateva sanse in plus pentru viitor (deoarece continui cu matematica pana intr-a 12a, faci psihologie, economie mai aprofundat...etc.) si e un profil mai usurrel. La filo faci romana si latina de iti sar capacele