| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere ati avea, sa aveti un iubit care aparent spune ca va iubeste si oarecum si arata chestia asta si apoi sa il prindeti ca se uita online pe site-uri cu modele/femei care fac videochat/ femei dezbracate siliconate etc., iar dupa aceea sa ii spuneti ca vreti despartirea pentru asa ceva nu este admis intr-o relatie, sa ai interes fata de alte persoane? Si el sa spuna ca nu o sa mai faca asa ceva, pentru ca nu ii este greu, iar ca mai apoi sa verificati din nou si sa vedeti ca de fapt nu s-a oprit si le cauta pe femeile acelea sa se uite in mod obsesiv la ele, la formele lor, ca si cum ar fi o obsesie, de care nu se poate lasa.
Cum poate un om sa minta in acest hal ca iubeste pe cineva cand e interesat/ are atractie fata de alte femei si sa stea cu mine doar pentru ca nu le poate obtine pe acelea? Cum sa spui ca ai sentimente pentru iubita ta cand tu esti atras de altele, ba mai bine spus obsedat? Tin sa mentionez faptul ca la capitolul sex, mereu eu trebuia sa vin cu propunerea, el mai niciodata pe motiv ca el nu e asa dupa sex, ca si cand era singur se masturba foarte rar si cand totusi facem, se tine foarte foarte putin gen cateva minute. Posibil sa fie din cauza ca efectiv ii e greata de mine, daca le vede pe acelea cat de bine arata (fata de mine) evident nu mai are atractie fata de mine. Atunci de ce nu se desparte? Daca s-a uitat la femeile acelea, e clar ca ii starneste pofta de sex, deci de ce nu ar dori sex? De masturbat stiu ca nu o face pentru ca suntem mai mereu impreuna.
Cand il mai prindeam spunea ca toti barbatii se uita la asa ceva. Si i-am spus ca da, toti se uita dar toti care sunt singuri, care nu au pe cineva acasa. Cand ai, ce interes sa mai ai pentru altele? Indiferent ca e virtual sau real.
Am ales oricum sa ne despartim, nu este posibil asa ceva.

42 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ho mă că e normal să se uite la porno asta nu înseamnă că te înșală disperato

| RoCkKiD a răspuns:

Nu am nici un prieten care sa nu se uite la filme porno sau ceva siteuri cu tipe desi sunt intr-o relatie. Daca se uit nu inseamna ca nu mai tin la partenera lor, pur si simplu iti mai clatesti ochii.

Daca te astepti sa iti gasesti un tip care n-are ochi decat pentru tine o sa trebuiasca sa iti iei unul gonflabil sau unul care nu e interesat deloc de sex (daca asta nu te deranjeaza).

Acum treaba cu libidoul lui e alta, si daca as fi in locult au asta m-ar ingrijora mai tare. Din discursul de mai sus pari o tipa destul de conservatoare din punct de vedere sexual, omul o avea ceva fantezii iar daca tu in pat nu stii decat sa stai si sa astepti sa fie gata normal ca omului i-a pierit interesul..si asta o sa se intample cu oricare alt tip.

Eu zic sa fii ami intelegatoare la partea cu pornografia (nu de alta dar daca nu vrei sa ramai singura nu prea ai de ales) si sa aveti co discutie serioasa pe partea de sex, tu n-ai zis parerile tale mai sus dar nu ai poneit sa-l fi intrebat si pe el.

Comunicand se poate rezolva...dar trebuie putin efort comun.

| mdc98 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Si de ce ai avea nevoie sa iti clatesti ochii daca tu ai relatie si e totul perfect in relatie? laughing
E ca si cum nu ti-e foame dar mananci, sau esti plin dar continui sa mananci in continuare de unde rezulta -> fara sens.

| RoCkKiD a răspuns (pentru mdc98):

Draga mea, tu poti sa crezi ce vrei ca e dreptul tau. La nivel mondial cei mai mari consumatori de pornografie sunt barbatii in procent de vreo minim 70-80%, acum nu cred ca s-a uitat cineva daca sunt singuri sau nu dar o sa iti garantez ca o buna parte din ei nu-s singuri.

Eu iti urez succes sa iti gasesti un tip care nu se uita la nimic pornografic dar cu care sa poti totusi sa ai o viata sexuala satisfacatoare.

| mdc98 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Tocmai ca, daca pornografia e activa la el, viata noastra sexuala e afectata, nu invers.
Nu are sens sa te uiti daca ai iubita. E ca si cum ea nu te atrage deloc, ca si cum nu simti nimic pentru ea, doar un obiect.

| mdc98 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Cel ce se uita la asa ceva claar nu isi iubeste iubita.
Sau doar are impresie vaga ca o face, desi nu este asa.

| RoCkKiD a răspuns (pentru mdc98):

Atunci cauta-ti altul care te iubeste cu adevarat si nu se uita.
Vreau sa ne tii totusi la curent. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca te tine din alte interse decat iubirea.
Da-i papucii! Cauta-ti altul care sa te iubeasca cu adevarat, nu mincinosi ca asata si care sa te vada doar pe tine, in fata ochilor.

| Drimmero a răspuns:

Fabulos...cat de copila esti! faci atata drama din absolut nimic, adica si tu te uiti la pornache,, dar il acuzi ca se mai uita si el.

| Freya1 a răspuns:

Dacă un bărbat se uita in mod obsesiv, chiar zilnic la asa ceva trebuie sa iti ridici un semn de intrebare.Nu neapărat ca nu ii place de tine,crede-mă asta poate fi ultima problema problema mai mare este ca el chiar poate fi un obsedat, un viitor violator sau persoana cu probleme psihice.
Orce om se mai uita la un film porno, la o poza sexi iindiferent ca e femeie sau bărbat, dar chestia asta in mod repetat devine o problema.
Se zice cale de bărbat chiar si daca e intr-o relatie se uita, ok vede pe strada un fund la observat ca e in fata lui aia e.Vede pe internet niște poze mai deochiate le-a observat dar le-a ignorat si trece mai departe (cand este intr-o relatie).Si eu cu prietenul meu mai vedem anumite chestii pe net si de multe ori le dezbate dar doar din pură curiozitate, ne amuzăm si trecem peste.Sunt spre exemplu foarte multe fete solicitate,botoxate etc si ajungem sa vedem o poza de genul si se intampla sa discutam despre operațiile respective, daca e ok ca si le-a făcut, daca nu o afecteaza, daca o ajuta cu ceva sa arate mai bine dar strict de conversație si sa schimbam o parere.Dar nici unul dintre noi nu sta cu nasul in pornosaguri.
Deci cred ca daca el are o problema pe chestia asta ar trebui consultat un psiholog, iar daca nu se "vindeca" sa te retragi.

| lpavel a răspuns:

Barbatii ca sunt intr-o relatie sau nu, ei tot se uita la asa ceva! daca e cineva care zice opusul, sa nu-l crezi niciodata! Asta e in firea noastra nu avem ce face laughing Bine acum sunt unii care exagereaza cu asta dar nu suntem toti la fel.
Cat despre pofta lui de sex, se spune ca daca un barbat se uita la prea multa pornografie atunci ii dispare apetitul sexual dar nu si dorinta de a se mai uita, deci nu e ca nu te doreste sau ii e greata/scarba de tine, daca era asa nu mai era cu tine! Nu poti fi cu cineva pe care nu numai ca nu o iubesti, ba chiar iti mai este si scarba de ea! Nu exista om care ar putea fi cu o astfel de persoana nici macar pentru bani!
Deci el are alte probleme dar nu cu tine asta e sigur! Oricum e bine ca te-ai despartit de el pentru ca de asa ceva nu te poti vindeca usor. Cel putin fara ajutor e imposibil!

| mdc98 a răspuns (pentru lpavel):

Inteleg ca este in firea voastra, si noi ne mai uitam dupa barbati. Dar nu este normal sa faca acest lucru cand este intr-o relatie serioasa. Efectiv nu ai cum sa simti nevoia sa fi curios de altele, sa te uiti la altele.
Dar de ce i-ar putea scade apetitul sexual din cauza pornografiei? In mod normal ar trebui sa ii creasca, nu sa creasca. cand te uiti la porno te exciti. Dar de iubit nu are cum sa spuna ca m-a iubit, asta nu e iubire adevarata.

| mdc98 a răspuns (pentru mdc98):

Sa ii creasca, nu sa scada*

| lpavel a răspuns (pentru mdc98):

Asa este, cand te uiti la astfel de filme te exciti dar numai daca te uiti moderat! daca te uiti ore intregi in fiecare zi mintea se obisnuieste si nu mai raspunde... daca ma intelegi ce vreau sa zic. Ca sa te uiti zi de zi la filme porno si sa n-ai nimic trebuie sa ai un corp foarte sanatos si care se regenereaza foarte rapid, de aici pleaca tot! Exista si astfel de barbati dar mai putini! happy

| mdc98 a răspuns (pentru lpavel):

Dar el nu se uita neaparat la filme porno.
El se uita pe site-uri cu femei/ actrite porno/ modele etc, ceea e si mai grav.
La un film porno te mai uiti ca sa mai inveti ceva etc, bine oricum nu e normal nici asa.

| lpavel a răspuns (pentru mdc98):

Crede-ma nu contea-za la ce ne uitam sau se uita in general barbatii... de ex: e pe un site porno si acolo apar mai multe clipuri si apar si de astea cu modele porno care se masturbeaza, crezi ca e careva care merge mai departe? nu numai curiozitatea te conduce sa zic asa ci si placerea de a vedea si alte femei frumoase cum sunt in extaz big grin dar asta nu inseamna ca pe iubita mea o iubesc mai putin! Stiu ca nu e ca cea din acele filme dar una e sa faci sex si cu totul altceva dragoste. Chiar daca nu e asa cum sunt alea sentimentul de dragoste se amesteca cu placerea/dorinta care la un loc sunt peste cea mai fatala femeie! nu stiu cum as putea sa-ti explic ce nu se poate explica dar am incercat happy
Apoi poate sa-ti placa mai multe dar o alegi pe cea mai compatibila cu tine, mai ales daca raspunde cu aceleasi sentimente atunci ai ajuns in rai laughing sa-ti dau un exemplu mic: tu poti spune ca iti plac numai trandafirii de ex? sau numai un fel de mancare? sau o singura haina? asa-i si cu oamenii, toti sunt diferiti dar fiecare are farmecul sau, pe care chiar daca nu-l gusti, nu-l simti dar e o placere mare s-o privesti! deci asta nu se pune in inselat! happy

| mdc98 a răspuns (pentru lpavel):

Nu poti compara mancarea cu asa ceva.
Totusi vorbim de iubire, nu poti iubi un fel de mancare.
Degeaba spui tu ca nu am de ce sa imi fac griji, pentru ca tot nu e normal asa ceva cand esti cu cinev, cand esti singur e altceva.
Nu cred ca e normal cum ai spus tu "poate sa iti placa mai multe", nu. Nu poate sa iti placa alte femei daca tu iubesti una singura.
Eu de ce intr-o relatie nu ma simt atrasa de alti barbati? Pentru ca am avut sentimente adevarate. Deci se poate.
Deci am ajuns la concluzia ca nu m-a iubit cu adevarat, si e foarte bine ca ne-am despartit. Asa ceva nu imi trebuie.
C****i gasesti la orice drum, dar un barbat adevarat si calumea mai rar.

| lpavel a răspuns (pentru mdc98):

Cand am zis ca poti sa placi mai multe nu m-am referit la a iubi mai multe... deci iti place sa le privesti, cum arata etc deci cu priviri fara ganduri de a insela, ci oarecum inocente!
Tu cum nu simti asa ceva? pai sincer la femei dupa cate am observat e mai rar asa ceva dar sunt si femei de acest gen stai linistita happy vezi alea care-si schimba iubitii in fiecare saptamana happy
Tu esti altfel dar nu te astepta sa fie toti ca tine, asa cum am mai zis, toti oamenii sunt diferiti! pana nici gemenii nu sunt la fel chiar daca seamana happy
Apoi ia gandeste in tarile arabe cate sotii au barbatii laughing bine asta nu-i o scuza dar cum am zis privitul nu inseamna inselat! happy

| mdc98 a răspuns (pentru lpavel):

Pai dar nu e normal sa iubesti o fata si sa placi pe mai multe, deci chiar nu ai cum? explica-mi ideea. De aia o iubesti, ca nu mai ai ochi pentru altele.

| lpavel a răspuns (pentru mdc98):

Pai e un lucru sa iubesti si cu totul altceva sa-ti placa frumosul! in cazul nostru frumoasele laughing nu o spun din rautate dar asa suntem noi barbatii, deci e imposibil sa nu vezi dar daca vezi si te uiti ca-ti place cum arata asta nu inseamna ca o si iubesti! cum sa-ti zic... indragostit/a esti de persoana cu care esti si ii simti lipsa daca nu e cu tine pe cand alea la care numai te uiti dupa 5 minute ai si uitat-o! mai mult de atat nu am cum sa-ti explic! Poate ma vei intelege mai bine cand nu te va durea atat aceasta despartire pentru ca chiar daca ai nega-o m-ai minti pe mine dar si pe tine...

| mdc98 a răspuns (pentru lpavel):

Da, inteleg ca e diferenta mare intre a place si a iubi o persoana.
Daar, aici vorbim despre altceva.
Noi vorbim despre faptul ca, daca iubesti o persoana nu exista sa iti placa de altele. E imposibil, decat daca ti-ai pierdut interesul fata de partenera, sau relatia scartaie.
Efectiv le vezi, sunt frumoase si atat. Nu simti nimic.

| lpavel a răspuns (pentru mdc98):

Pai exact asta iti spun ca barbatii se uita din placere nu ca ar simtii ceva pentru acele femei! Cand incep sa simta ceva atunci deja incepe sa se observe pentru ca nu-i ajunge ca a vazut-o odata, mai vrea s-o vada si sa se apropie mai mult de ea, s-o atinga, sa-i vorbeasca... ei, atunci ai tot dreptul sa fii geloasa/nervoasa si tot ce mai vine cu asta big grin atunci poti zice ca nu mai simte nimic pentru tine, nu mai exista acea iubire care era candva!

| mdc98 a răspuns (pentru lpavel):

Ai spus ca nu simte nimic pentru ea, dar tocmai tu spui ca simte placere, atractie. Deci tot simte ceva vizavi de ea.
Adica cumva ai vrea sa spui ca sa nu imi fac griji ca iubitul meu are atractie sexuala fata de alte femei, ca ar vrea sa faca sex cu ele doar pentru ca nu simte sa le iubeasca?laughing)

| lpavel a răspuns (pentru mdc98):

Asta ai inteles tu din toate comentariile mele? Ok, atunci ai dreptate, asa e cum zici!

| mdc98 a răspuns (pentru lpavel):

Pai da. Ca spui ca oarecum toti barbatii se simt atrasi de alte femei care arata bine si au fantezii cu ele. Ca si cum ar trebui sa ma obisnuiesc cu ideea, sa nu ma deranjeze atata timp cat "nu le iubeste".

| Crackman a răspuns (pentru mdc98):

Cu cât te uiți mai mult cu atâta este mai Basic și nu ai nevoie.
Este ca mâncatul de dulce la un moment AT treci pe saraturi.

| mdc98 a răspuns (pentru Crackman):

Si ti se pare atat de corect acest lucru?
Sa se uite si sa ii dispara apetitul cu mine din acest lucru, pentru ca a devenit "basic".

| Crackman a răspuns (pentru mdc98):

Eu nu am zis neapărat ca este chiar normal, dar majoritatea o fac.
Ori pur și simplu nu îl atragi asa de bine, părerea mea este sa l confrunți printr o discuție calma despre asta.

| LoveSleep a răspuns:

Cei mai oribili oameni sunt cei care țin de ideea lor la infinit.

"De masturbat stiu ca nu o face pentru ca suntem mai mereu impreuna." Da, se uită la filme porno cu o pungă de popcorn, ca la seriale, sigur nu se masturbează.

Nu te mai chinui să convingi lumea că ai dreptate, că nu ai. Și nu te mai chinui nici să înțelegi că e normal ceea ce face, n-o să reușești. Ca să eviți situațiile astea, îți sugerez să-i întrebi de la început.

| Andreeush a răspuns:

Tu i-ai vorbit clar despre lucrurile care te deranjează la el?

| mdc98 a răspuns (pentru Andreeush):

Da, stia ca ma deranjeaza si tot o facea pe ascuns.

| Crackman a răspuns:

Eu su t într o relație și ma uit și la porno.
Nu este ceva deplasat, depinde de posibilități, vrei sa înveți ceva nou sau pursi simplu ai nevoie. Nu te mai supăra ca se uita, pana la urma Poate la fel de bine sa tina la tine și sa se uite virtual la altele. No harm

| mdc98 a răspuns (pentru Crackman):

Pai atunci ar fi corect ca si eu sa il insel, dar sa nu se supere, sau sa vorbesc cu alti baieti. Pot la fel de bine sa tin la el. No harm.

| Dalmore a răspuns:

Ești dusă laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un tip poate să iubească și nu doar sa se masturbeze la altele chiar sa facă și sex cu altele, de ce? Pentru că se simte bine și suntem ființe vizuale, nu e ca la tine că trebuie să ai vreun motiv anume pentru a face chestia asta.

Vezi că ești cam insecure, nu simte nici o scârbă fata de tine, greu in vine să cred că tu îl iubesti, probabil el te iubește mai mult decât tu pe el din cate vad. Ce e și normal, acum daca nu accepți chestia asta, că se uită și la filme pentru adulți pur și simplu i-ați altul care nu face chestia asta, daca vrei sa ai standarde și să nu mai umblii cu obsedați. Îți garantez eu că există asemenea tipi, singuri sau într-o relație indiferent.

| mdc98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocmai de aceea am si incheiat relatia.

| anonim_4396 explică (pentru mdc98):

Asta e cauza? Interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper că te-au lămurit răspunsurile care le-ai primit și care nu ți le-am putut eu explica.

PS: dispariția din acel apetit sexual poate fi cauzată și de comportamentul neadecvat al partenerei față de partener de pe durata zilei.

Succes!

| Paul754880338 a răspuns:

Tentatii sunt la tot pasul in jurul nostru. Suntem catalogati dupa felul in care reactionam la ele, adica sa te opui tentatiei se numeste virtute, sa dai curs acesteia se cheama viciu. Tu cum te consideri, inainte de a judeca si cu cine ai vrea sa traiesti alaturi? Decizia si raspunsul sunt la tine.

| mdc98 a răspuns (pentru Paul754880338):

Nu exista tentatii, cand tu ai sentimente reale pentru cineva, efectiv nu iti vine.
Eu de ce in aceasta relatie nu am simtit niciodata nimic sa fac ceva cu alt barbat?

| Paul754880338 a răspuns (pentru mdc98):

Atunci, asa cum ti-am mai spus, raspinsul este la tine. Vrei sa tolerezi in viciat, invocand dtagostea pentru el, sau vrei sa fii tratata asa cum tratezi?

| Ely1234567 a răspuns:

Numai sta cu el. Nu te respecta. Dacă te-ar respecta nu s-ar uita la altele...