| AnaMar10 a întrebat:

Buna. Ce pot sa fac dacă azi prietenul meu s-a despartit de mine? Nu inteleg de ce am primit block de la el. Zilele trecute își dorea sa petrecem timp impreuna si imi spunea ca ar vrea o relatie normala cu mine, in care eu sa nu mai fiu geloasa. Mi-a mai reproșat ca eu nu fac absolut nimic pentru el. Ce credeți, m-a blocat sa uite de mine sau așteaptă în continuare sa ma schimb sau sa fac ceva?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In cazul in care ai fost diagnosticata cu adevarat cu tulburarea Borderline, deduc ca ai cel putin sau mai mult de 18 ani, deci iti voi vorbi ca unui adult.

Este adevarat ca poate felul in care a spus-o te-a ranit, dar in esenta are dreptate.Chiar daca urmezi un tratament, felul in care te percepi pe tine insati si pe ceilalti nu poate fi schimbat.Nu poti sterge definitiv frica de abandon, impulsivitatea, relatiile haotice cu sine si cu ceilalti si asa mai departe.
Se considera ca o persoana care ia tratament adecvat, poate duce o viata normala, dar pentru a ajunge sa controlezi aceste impulsuri ai nevoie si de sprijin, dar in primul rand este necesar sa gasesti tu insati un punct de echilibru si acest lucru este foarte greu de realizat.
Relatiile in mediul virtual pot accentua cu usurinta starile de instabilitate emotionala ale unei persoane cu Borderline.Ca o relatie sa functioneze in cazul unei persoane cu acest diagnostic trebuie ca partenerul sa fie rabdator si sa fie un sprijin si un punct de ancorare.
Inteleg ca a avea o relatie reprezinta motivatia de care ai nevoie in unele momente pentru a-ti crea o situatie mai stabila din punct de vedere emotional, dar in cazul asta va trebui sa alegi o persoana cu care sa poti avea o relatie fizica (nu ma refer la sex ci la faptul ca trebuie sa fie o persoana in carne si oase).In plus, daca ai pretentia ca acea persoana sa te inteleaga va trebui sa vezi daca este interesanta in a se documenta si a afla mai multe despre aceasta tulburare. Daca acel baiat te place, tine la tine si este interesat de povestea ta, atunci merita. Daca nu, este mai bine ca fiecare sa isi vada de drum pentru ca nu poti trai o relatie instabila, care sa nu iti ofere siguranta de care tu, in mod special si cu atat mai mult decat ceilalti, ai nevoie.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu-ți dai seama ce copil ai dacă în loc să discute cu tine îți dă block? știi ce ar fi mai penibil decât ce a făcut el? să te și apuci să-l cauți.

| AnaMar10 explică (pentru Adry05):

Mi-a dat unblock si apoi a început sa o laude pe fosta lui si sa mi spuna ca doar aia merita respect. E evident ca s-a impacat cu ea, nu? Sau face asa pentru ca e gelos?

| Adry05 a răspuns (pentru AnaMar10):

Vine și-ți zice așa ceva și-ți mai pasă laughing) te-a comprat cu fosta, omu ăsta te ia de ultima proastă și te umilește și tu stai să-ți mai faci griji de el. dă-i block dă-l în mă-sa

| CataLyne a răspuns (pentru AnaMar10):

Traiesti doar pentru el de parca ar fi O Minune a Lumii? Eu am iesit cu o persoana care era bipolara de cateva ori! De regula intr-o relatie nu faci comparatie cu trecutul si prezentul, presupun ca el o fi copilaros si mistocar de fel, vezi ce faci si nu trai doar prin a fi introvertita!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este si el imatur si tu prea geloasa nu va potriviti si gata, cauta ti alt prieten ca mai sunt baieti nu este ultimul ăsta, ce varsta ai?

| AndrElle a răspuns:

Așteaptă în continuare sa te schimbi.

| AnaMar10 explică (pentru AndrElle):

Dar eu am borderline.Nu m-a încurajat. Mi a zis ca n o sa ma schimb niciodata

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Floridori):

FELICITARI cu 5 STELUTE pentru raspunsul profesional oferit.

| Floridori a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru aprecieri happy
La multi ani astazi femeilor din viata Dvs!

| Floridori a răspuns (pentru AnaMar10):

In cazul in care ai fost diagnosticata cu adevarat cu tulburarea Borderline, deduc ca ai cel putin sau mai mult de 18 ani, deci iti voi vorbi ca unui adult.

Este adevarat ca poate felul in care a spus-o te-a ranit, dar in esenta are dreptate.Chiar daca urmezi un tratament, felul in care te percepi pe tine insati si pe ceilalti nu poate fi schimbat.Nu poti sterge definitiv frica de abandon, impulsivitatea, relatiile haotice cu sine si cu ceilalti si asa mai departe.
Se considera ca o persoana care ia tratament adecvat, poate duce o viata normala, dar pentru a ajunge sa controlezi aceste impulsuri ai nevoie si de sprijin, dar in primul rand este necesar sa gasesti tu insati un punct de echilibru si acest lucru este foarte greu de realizat.
Relatiile in mediul virtual pot accentua cu usurinta starile de instabilitate emotionala ale unei persoane cu Borderline.Ca o relatie sa functioneze in cazul unei persoane cu acest diagnostic trebuie ca partenerul sa fie rabdator si sa fie un sprijin si un punct de ancorare.
Inteleg ca a avea o relatie reprezinta motivatia de care ai nevoie in unele momente pentru a-ti crea o situatie mai stabila din punct de vedere emotional, dar in cazul asta va trebui sa alegi o persoana cu care sa poti avea o relatie fizica (nu ma refer la sex ci la faptul ca trebuie sa fie o persoana in carne si oase).In plus, daca ai pretentia ca acea persoana sa te inteleaga va trebui sa vezi daca este interesanta in a se documenta si a afla mai multe despre aceasta tulburare. Daca acel baiat te place, tine la tine si este interesat de povestea ta, atunci merita. Daca nu, este mai bine ca fiecare sa isi vada de drum pentru ca nu poti trai o relatie instabila, care sa nu iti ofere siguranta de care tu, in mod special si cu atat mai mult decat ceilalti, ai nevoie.

| GRYM2 a răspuns:

In loc sa ai relatii online pe siteuri si aplicatii mai bine iesi in lume sa cunosti baieti calumea si sa vorbesti si sa te imprietenesti cu ei mai intai apoi vezi de o viitoare relatie.

| ColaDeCashmir a răspuns:

Mergi la el acasa cu un Glock 18. Ca barbat nu ai voie sa faci asa ceva, nu e onorabil, trebuie sa il pedepsesti.

| palaxce111 a răspuns:

Daca vrei sa te ajut yrebuie sa vb in pv pe insta sau ceva ca sunt prea multe detalii