| ana29583 a întrebat:

Buna, ce se intampla in cazut in care o sa iau doar 19 pastile din 21 (contraceptive) am nevoie sa vina ciclul mai devreme, o sa fie vreo problema?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se va intampla nimic deosebit, in afara faptului ca actualul ciclu menstrual va fi mai scurt decat ar trebui, fiindca va avea doar 26 de zile in loc de cele 28 de zile cum ar fi normal. In mod aproape sigur, menstruatia va porni din a 2-a sau a 3-a zi dupa ce va fi administrata acea a 19-a pastila AC. Dar cu toate acestea, pauza obligatorie dintre folii/blistere va trebui sa ramana tot de 7 zile. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu faci sex neprotejat nu o sa fie nici o problema.