| Karmaisabitch a întrebat:

Bună! Ce semnificație are vorba aceasta,, vezi că prinzi muște''?
Aici fiind vorba despre un băiat căruia i-am spus ceva de genul,, că tot nu scapă de mine și că îmi place compania lui"?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Nu am mai auzit expresia asta, dar in acest context, cred ca a vrut sa-ti spuna sa nu-ti mai pierzi timpul, sa-ti vezi de treaba ta, pentru ca el nu-ti poate raspunde cu aceleasi sentimente.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca esti nebun aia inseamnă

| Werrich a răspuns:

Prinde-muste s.m. (pop.) casca-gura, gura-casca.

| Mopmop a răspuns:

Ai incercat vreo data sa prinzi muste? E aproape imposibil...asa incat...e aproape imposibil sa fii cu el.

| Daz01 a răspuns:

Cred că în contextul dat, expresia "vezi că prinzi muște" este similară cu "furi curent" care se referă la faptul că minți, că nu inspiri încredere sau că spui lucruri ce nu pot fi adevărate.

| Anonim5695 a răspuns:

Inseamna ca incerci degeaba ca persoana care ti a spus vorba stie ca baiatul respectiv nu te place