| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Credeti ca gelozia e o dovada ca ai tine la cineva? Sau de ce sunt unii tipi asa de gelosi? De ex am fost cu un tip si mi-a zis ca nu tine la mine(si nici nu a tinut) inainte sa ne despartim. Da` in schimb desi mi-a zis asta, cand eram impreuna punea tot felul` de tipi sa ma invite la o cafea si d`astea pe mess(am aflat dupa ce ne-am despartit) pe care eu ii refuzam. Si mereu ma stresa ca nu cumva mai am pe altu`, facea crize de gelozie etc. De ce facea asta? Pt faptul` ca tinea la mine vreun pic(desi a zis ca nu a tinut) sau de prost? Nu am de gand sa ma impac cu el da` intrebam asa de curiozitate. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| deeea28 a răspuns:

Si eu sunt geloasa din fire si sincer nu stiu exact din ce cauza fac asta. Psihologic vb, e vorba de statutul de inferioritate. Te simti mai complexat si mai inferior celorlalti si automat mai incapabil sa iti tii persoana langa tine cu metode normale de cucerire. As zice ca o fac si din dragoste. Totusi, daca o persoana nu e cat de cat geloasa, macar un pic acolo, nu cred ca iubeste cu adevarat. Adica daca una s-ar da la iubitul tau, tu chiar ai fii indiferenta in situatia in care il iubesti? Eu nu. Unii sunt gelosi din posesivitate si aici cred ca e cazul fostului tau iubit. Adica ce-i al lui e al lui si a nimanui altcuiva. Si ca pune pe altii sa se intalneasca cu tine o face din aceeasi cauza, aceea de a avea control asupra ta. Si eu am avut un tip care i-am zis intr-o zi ca ma duc in parc cu o prietena si el a zis ca ce sa caut acolo, ca doua fete se duc in parc numai cu scopul de a agata alt tip. Sunt si eu geloasa recunosc, dar cu limite. Unii sunt extremi, sunt turbati, ajung si la violenta. Mai bine ca nu mai esti cu el, gelozia poate fi periculoasa uneori.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

@Gabi87 nu mai da sfaturi la lume,esti groaznic ai niste raspunsuri total lipsite de adevar si de logica.

Faptul ca unii oameni sunt foarte gelosi este o combinatie de orgoliu cu mandrie si multa prostie.
Nu inteleg de ce unii pot fi gelosi,pentru ca pana la urma daca tipul sau tipa vrea sa insele o face oricum, nu cred ca o sa se gandeasca persoana respectiva "nu insel ca e prietenul/a gelos/a".
Iar genul asta de gelozie in care nu poti vorbi cu prieteni, sau alte persoane este o boala psihica, personal oamenilor care sufera de asa ceva le recomand un psiholog.

Nu a tinut la tine... oamenii pe care ii iubesti trebuie sa ii lasi liberi.

| Carla99 a răspuns:

Parerea mea este ca atunci cand punea alti tipi sa te invite in oras vroia sa gaseasca motive sa va despartiti. Nu cred ca era gelos daca a spus ca nu tinea la tine.Dar nu poate fi adevarat ca nu tine la tine din simplu fapt ca atunci cand stai cu cineva la un moment ii pasa de tine.Gelozia este o dovada de iubire. Daca nu esti gelos inseamna ca nu iubesti.happy

Sper sa te ajute :*