| Iwliaaa a întrebat:

Bună..cu mama nu am o relație tocmai bună și de aceea apelez la voi.
Deci, de vara trecută am menstruație și nici până acum nu mi s-a reglat. Dureri de burtă puternice, migrene din când în când iar dureri mari de ovare înainte să îmi vină iar durata este mixtă, când durează 5-6 zile când mai mult de o săptămână. pe lângă că îmi curge uneori chiar foarte abundent îmi vine aproape numai în momente nepotrivite gen când ies în oraș, când dorm și mda.
Am mai multe întrebări, de ce nu mi s-a reglat până acum? De ce am dureri așa mai mari? De ce mă ține atât de mult? Din ce vorbeam cu mama acum câțiva ani spunea că o să am și dureri de spate / sâni însă nu sunt așa proeminente acest dureri. Recent am fost și la doctorița de familie în legătură cu acest întrebări și mi-a zis să mai aștept, cu timpul vor trece toate și mi-a recomandat să iau no-spa. Controlul la ginecolog îl fac o dată pe an, dar nu prea băgasem de seamă aceste dureri prin ianuarie.
Am 12 ani și 7 luni și, zic, că sunt puțin mai dezvoltată.
Vă rog frumos să nu lăsați comentarii aiurea, la mișto sau mai știu eu ce.

Răspuns Câştigător
| paky112 a răspuns:

Buna, pana pe la 18 ani inca e normal sa nu iti fie reglata menstruatia, la tine chiar e devreme si toate simptomele descrise de tine sunt absolut normale, nu te stresa si desi e neplacut, cam prin asta trec toate fetele ☹️
Eu de exemplu am 17 ani si inca nu e reglat perfect ciclul deci no stress si mult succes :*

1 răspuns:
| YukaSan a răspuns:

Salut, am 15 ani jumătate, si mie mi-a venit la 13 ani, si inca nu mi s-a reglat, menstruatia se regleaza in primii 5 ani de viata, deci nu trebuie să te stresezi în privința asta, eu am dureri de spate, dar nu de spate in general ci de rinichi dar asa se simte, nu am dureri de burta, si pe mine ma tine intre 3-7 zile si uneori si mai mult iar alteori mai putin, este ceva normal in primii 5 ani de menstruatie sa nu-ti vina regulat si sa nu stii cat dureaza exacthappy
Dacă mai ai intrebari sa-mi adresezi la care crezi ca as putea sa-ti răspund o poti face in comentariu happy
Sper ca te-am ajutat, fundă? happy