| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeți ca ar trebui sa se procedeze într-o relatie cu nota de plata?
Mentionez ca sunt cu un tip de 5 luni si de cele mai multe ori platim nemteste desi eu sunt inca in perioada de studii, iar el munceste.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Depinde. Dacă ați fi împreună (adică un cuplu care locuiește împreună și împarte totul), nu e OK. Dacă sunteți doar în faza de început, e acceptabil, deși nu foarte cavaleresc.

4 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Nu trebuie sa ai pretentia asta. Poate si el are mai multe cheltuieli decat tine, nu e obligat nimeni sa iti dea de mancare sau sa iti plateasca diverse. Stai acasa daca nu ai bani. Eu cand ma stiu fara bani nu accept invitatiile in oras.

| Negoiu a răspuns:

Nota de plată unde, oriunde? Şi cine invită? M-aş simti ultimul bărbat să invit o fată la cafea si să astept să plătească şi ea. Mâine, poimâine, o să aibă probabil pretenţia să te culci cu el. Tu eşti de vină, părerea mea, că nu pui capăt unei astfel de „relaţii".

| DansSportiv a răspuns (pentru Negoiu):

Deci el ar trebui sa plătească...ma refeream la iesiri in general ca si cuplu

| Mada1920 a răspuns:

Mi se pare nesimtirea intruchipata... daca la inceput se comporta asa, cand ar fi trebuit sa faca orice care sa te atraga, peste un an o sa te puna sa platesti si o bomboana cumparata.