| LuckyMe28 a întrebat:

Cum este posibil sa ramai insarcinata,prin lichidul pre ejeculator,numit "picatura placerii", daca barbatul inainte de actul sexual, urineaza, si asa se curata canalul, eliminind pana la 0% spermatozoizi ce ar fi putut fi pe canal de pe urma altei ejaculari. Vreau ca cineva sa ma lamureasca concret! Si fara sa ejculeze el in interior, pentru ca vad peste tot despre acest lichcid. Vreau sa ma lamuriti, multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a NU mai debita prostii iti trimit urmatoarele ''explicatii'' in cazul in care se intretine sex doar neprotejat si cu toate acestea
cea pivind mentinerea natalitatii la acelasi nivel. In anumite situatii sau conditii pot fi intretinute acte sexuale neprotejate, dar acest lucru devine posibil numai in cazul in care ciclul menstrual este regulat si/sau in cazul in care barbatul are suficienta experienta sexuala incat sa fie in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejacularea, atunci metoda de protectie prin COITUL INTRERUPT combinat cu metoda CALENDARULUI poate functiona chiar foarte bine nu doar...acceptabil. Se pare ca voi tinerii de acum habar nu aveti ca in Romania timp de 23 de ani a fost INTERZIS PRIN LEGE sa fie folosit prezervativul sau orice alta metoda de protectie contraceptiva, fiindca in caz contrar daca erai prins sau parat la SECURITATE ca ai facut rost prin contrabanda, sau neamurile din strainatate venite in vizita in Romania, ti-au adus prezervative sau pastile AC erai condamnat fara nicio scapare la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Crezi ca din cauza acelei legi aberante romanii NU s-au mai facut sex in urmatorii 23 de ani fiindca sexul urma sa poata fi intretinut doar neprotejat? Sau ca sotii catadicseau sa intretina sex doar atunci cand erau hotarati sa faca un copil? iar in restul timpului erau abstinenti sau doar se masturbau ca nu cumva doamne fereste sa ajunga LICHID PREEJACULATOR in vagin? Poti fi sigura ca romanii au continuat sa se faca sex chiar si asa fara nici-o protectie in continuare si la fel de mult si dupa aberantul si inumanul decret 770 din 1996, cu toate ca practic la fiecare act sexual ajungea LICHID PREEJACULATOR in vagin in mod inavriabil si foarte sigur. Si cu toate acestea s-au nascut TOT LA FEL DE MULTI COPII ca si mai inainte atunci cand se folosea protectie pe penis. De asemenea se pare nici tu si nici restul NU aveti habar ca statistic chiar si la ora actuala, doar 10-15% din populatia RURALA foloseste prezervativ sau AC-uri, iar in cazul populatiei URBANE procentul nu depaseste 65-70%. Oare tuturor acelor barbati care nu folosesc niciodata prezervativul si intretin toata viata numai/doar sex neprotejat, nu le curge lichid preejaculator din penis? Cum se face/cum este posibil ca femeile respective sa nu ramana insarcinate de fiecare data cand fac sex, daca in continutul lichidului preejaculator EXISTA SPERMATOZOIZI intotdeauna asa cum afirmi absolut eronat, gresit? Cum se face/cum este posibil ca eventualele sarcini nedorite sa aiba o pondere extrem de mica de doar cateva procente oarecum similara cu cea de atunci cu zeci de ani in urma cand probabil ca nici 5% din populatia Romaniei nu folosea prezervative iar pastilele AC nici nu prea intrau in discutie de a fi folosite fiindca pastilele AC erau foarte rare si foarte scumpe datorita faptului ca abia au fost inventate. Aprecierea o poate face fiecare dupa capacitatea de a analiza. Poate vei intelege si tu si nu vei mai oferi raspunsuri care nu au sustinere stiintifica si medicala big grin

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce se produce ejacularea spermei intotdeauna in uretra penisului ramane lipit de peretele acestuia, o anumita cantitate de sperma. Printr-o urinarea in timpul caruia jetul de urina este continuu si consistent, barbatii reusesc sa elimine acele resturi de sperma care contin spermatozoizi. In concluzie prin urinarea produsa inainte de inceperea efectiva a contactului sexual, NU se elimina din uretra lichidulpreejaculator, ci se elimina SPERMA care poate sa existe in uretra bineinteles ca doar in cazul in care a existat o ejaculare cu cel putin 4-5 ore mai inainte. In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de foarte multe ori raspunsuri tuturor celor care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul ****) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar in urma amestecarii celor 2 lichide, spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea sa de catre organism are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| minrest a răspuns:

Tocmai asta e rolul acelui lichid, de a curata canalul de urina. Se presupune ca ar avea si rolul de lubrefiant, dar la 9 barbati din 10 este prea putin pentru asta, doar o picatura, si apare foarte tarziu in timpul actului sexual.

| Necunoscut112 a răspuns:

Eliminând până la 100% spermatozoizii*, probabil asta ai vrut să spui. Părerile sunt împărţite chiar şi între medicii ginecologi: unii vor spune că lichidul preejaculator este 100% steril, când nu există posibilitatea contaminării acestuia cu spermatozoizii rămaşi pe canal de la o ejaculare anterioară, în timp ce alţii vor spune, la fel de siguri pe ei, că lichidul acela are ceva spermatozoizi viabili, întotdeauna ("Spermatozoizii sunt produsi si eliberati continuu, e irelevant cat pot trai in uretra (cel de acum 2 saptamani e mort si eliminat de mult, dar cel de acum 10 minute?). Nu e nevoie de ejaculare recenta pentru ca lichidul pre-ejaculator sa contina spermatozoizi, dar ejacularea recenta creste numarul spermatozoizilor din lichidul pre-ejaculator.").

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Necunoscut112):

Fiindca NU ti-am putut atrage atentia printru mesaj privat, am fost pur si simplu obligat/nevoit sa postez aici raspunsul care initial a fost destinat tie in persoana. Intre timp raspunsul fiind premiat si fiindca nu mai reiese adevarata intentie a respectivului raspuns si nici prersoana careia ii este adresata de fapt am postat prezenta... observatie.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Domnule dragă, cred că nu ai citit ce am spus. Sunt destui doctori ginecologi, adică cu aceleaşi studii ca ale dvs. care au altă părere. Asta am spus. Iar studiile pe această temă şi rezultatele lor sunt şi ele împărţite în două direcţii diametral opuse. Toţi cei care am căutat răspunsul la această întrebare, le-am găsit oferite în ambele direcţii, aşa cum a găsit şi fata care a pus întrebarea şi cere aici lămuriri. Acum nu sunt interzise prezervativele şi celelalte mijloace contraceptive şi totuşi sunt înregistrate anul vreo 200.000 de avorturi. Oare toate femeile alea au făcut sex cu ejaculare în vagin, în perioada fertilă şi se aşteptau să nu rămână gravide?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Necunoscut112):

Este precizat cat se poate de clar si precis, in Limba Romana, ca in intrebare se face referire la LICHIDUL PREEJACULATOR si in nici un caz NU intreaba de SPERMA... în 24 Iunie | LuckyMe28 a întrebat:
Buna! Cum este posibil sa ramai insarcinata, prin lichidul pre ejeculator, numit "picatura placerii", Astfel ca prin incercarea ta de ''replica''...din nou ''bati campii'' fiindca tu cu totul airea amintesti de SPERMA EJACULATA IN VAGIN? chiar daca atat in intrebare cat si in toate raspunsurile date este vorba pur si simplu de LICHIDUL PREEJACULATOR. Chiar atat de minuscul poate fi IQ-ul tau? rolling on the floor rolling on the floor

| Necunoscut112 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

"Oare toate femeile alea care ajung la avort, toate au făcut sex cu ejaculare în vagin, în perioada fertilă şi se aşteptau să nu rămână gravide? ". Nu intelegi ce am vrut să spun aici, nu? Are legătură cu LICHIDUL PREEJACULATOR. Poate dacă scriu cu majuscule, ca tine, reuşeşti să faci nişte corelaţii.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Necunoscut112):

Lichidul preejaculator este lipsit de sprermatozoizi deoarece este produs de catre cele 2 glandele BULBOURETRALE care NU au nicio legatura, NU au nimic in comun si cel mai important aspect....NU sunt identice cu TESTICULELE cele care reprezinta SINGURELE GLANDE care au rolul de a produce SPERMATOZOIZI. Capisci? Orice alta discutie in plus ar fi complet lipsita de sens. thinking NO COMMENT

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Necunoscut112):

Pentru a NU mai debita prostii iti trimit urmatoarele ''explicatii'' in cazul in care se intretine sex doar neprotejat si cu toate acestea
cea pivind mentinerea natalitatii la acelasi nivel. In anumite situatii sau conditii pot fi intretinute acte sexuale neprotejate, dar acest lucru devine posibil numai in cazul in care ciclul menstrual este regulat si/sau in cazul in care barbatul are suficienta experienta sexuala incat sa fie in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejacularea, atunci metoda de protectie prin COITUL INTRERUPT combinat cu metoda CALENDARULUI poate functiona chiar foarte bine nu doar...acceptabil. Se pare ca voi tinerii de acum habar nu aveti ca in Romania timp de 23 de ani a fost INTERZIS PRIN LEGE sa fie folosit prezervativul sau orice alta metoda de protectie contraceptiva, fiindca in caz contrar daca erai prins sau parat la SECURITATE ca ai facut rost prin contrabanda, sau neamurile din strainatate venite in vizita in Romania, ti-au adus prezervative sau pastile AC erai condamnat fara nicio scapare la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Crezi ca din cauza acelei legi aberante romanii NU s-au mai facut sex in urmatorii 23 de ani fiindca sexul urma sa poata fi intretinut doar neprotejat? Sau ca sotii catadicseau sa intretina sex doar atunci cand erau hotarati sa faca un copil? iar in restul timpului erau abstinenti sau doar se masturbau ca nu cumva doamne fereste sa ajunga LICHID PREEJACULATOR in vagin? Poti fi sigura ca romanii au continuat sa se faca sex chiar si asa fara nici-o protectie in continuare si la fel de mult si dupa aberantul si inumanul decret 770 din 1996, cu toate ca practic la fiecare act sexual ajungea LICHID PREEJACULATOR in vagin in mod inavriabil si foarte sigur. Si cu toate acestea s-au nascut TOT LA FEL DE MULTI COPII ca si mai inainte atunci cand se folosea protectie pe penis. De asemenea se pare nici tu si nici restul NU aveti habar ca statistic chiar si la ora actuala, doar 10-15% din populatia RURALA foloseste prezervativ sau AC-uri, iar in cazul populatiei URBANE procentul nu depaseste 65-70%. Oare tuturor acelor barbati care nu folosesc niciodata prezervativul si intretin toata viata numai/doar sex neprotejat, nu le curge lichid preejaculator din penis? Cum se face/cum este posibil ca femeile respective sa nu ramana insarcinate de fiecare data cand fac sex, daca in continutul lichidului preejaculator EXISTA SPERMATOZOIZI intotdeauna asa cum afirmi absolut eronat, gresit? Cum se face/cum este posibil ca eventualele sarcini nedorite sa aiba o pondere extrem de mica de doar cateva procente oarecum similara cu cea de atunci cu zeci de ani in urma cand probabil ca nici 5% din populatia Romaniei nu folosea prezervative iar pastilele AC nici nu prea intrau in discutie de a fi folosite fiindca pastilele AC erau foarte rare si foarte scumpe datorita faptului ca abia au fost inventate. Aprecierea o poate face fiecare dupa capacitatea de a analiza. Poate vei intelege si tu si nu vei mai oferi raspunsuri care nu au sustinere stiintifica si medicala big grin