| BiancaByutza4 a întrebat:

Daca am folosit prezervativ, iar in momentul ejacularii partenerul a scos penisul(cu grija), deci ejacularea s-a produs in prezervativ si in afara mea, exista risc de sarcina? Am verificat prezervativul dupa si nu era rupt/spart. Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În aceste condiţii NU ai cum să rămâi însărcinată, stai liniştită!

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Inainte de ejaculare de obicei apare si lichidul preejaculator, dar daca prezervativul nu era rupt nu e nici un risc

| Alcyon a răspuns:

Stii ca e o vorba: sexul 100% sigur, e ala pe care nu-l faci. Si cand traversezi strada, exista un anumit risc sa dea o masina peste tine. Nu stam sa ne gandim la asta insa, pentru ca n-avem cum sa ne inchidem toata ziulica in casa. Prezervativul e sigur cam 90%. Nu stiu daca e chiar 98% cum scrie pe ambalaj, ca uneori se exagereaza procentul, ca sa se vanda marfa. Acum, depinde si de cat de fertila esti, ca-s femei care raman gravide cu tot cu prezervativ si AC iar altele care se chinuie ani de zile sa aiba un copil. Cel mai bine (parerea mea) e sa folosesti doua metode in acelasi timp (ex. prezervativ si metoda calendarului sau coitus interruptus).

| BiancaByutza4 explică (pentru Alcyon):

Am folosit prezervativ si nu eram in perioada fertila, conform calendarului(am ciclu regulat).Si se poate adauga si coitus intrreruptus...cand a simtit ca ii vine, a scos-o cu grija.

| Alcyon a răspuns (pentru BiancaByutza4):

Nu te mai stresa aiurea. Daca te tot gandesti la asta, nu te mai poti bucura de viata sexuala cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista nici un risc de sarcina, chiar daca s-ar sparge prezervativul, daca este unul de buna calitate, contine spermicid, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa fim atenti ori de cate ori facem sex, atentie mare si la igiena, sa fiti iubiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic nu exista nici un risc de sarcina, pentru ca ejacularea s-a produs in afara ta. Dar sa stii ca daca s-ar fi produs in tine, un prezervativ nu este 100% eficient, ci doar in 98% din cazuri.

| Hexiled a răspuns:

Nu e nici un risc