| anonim_4396 a întrebat:

Daca am luat pilula de a doua zi Escapelle ieri pe la ora 12 dupa masa, acum 3 zile avand un contact sexual cu finalizare, ulterior afland ca sunt in perioada fertila si am un ciclu regulat, eu cu iubitul meu am mai facut sex ieri seara pe la ora 9, acea pilula mai are efectul ei? E prima data cand am luat asa ceva

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai luat pastila dupa 3 zile, ai luat-o inutil, putand fii deja insarcinata!
Fa un test de sarcina DUPA 21 dez ile, de la ultima partida sexuala, iar pe viitor, folositi prezwrvativul, ca nu va musca sau doare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Efectul contraceptiv oferit de pastila contraceptiva Escapelle este maxim in timpul primelor 24 de ore de dupa administrare si se diminueaza mult in a 2-a zi si scade la doar 55-60% in a 3-a zi. Este imposibil de apreciat in ce masura mai este ''garantat'' efectul contraceptiv oferit de acea pastila in cea de a 3-a zi daca luam in considerare urmatoarea afirmatie oferita de producator :
Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, fata de momentul in care a avut loc contactul sexual terminat in mod "nefericit" si nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul fata de momentul contactului si momentul in care este administrata pastila, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea contraceptiva a pastilei Escapelle depinde de numarul de ore care au trecut de la actul sexual neprotejat :
- In termenul de 0 - 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25 - 48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49 - 72 ore - are o eficacitate de 58%.
Posibilitatea de a nu elimina/de a ramane sarcina, poate sa se produca doar in cazul in care sarcina exista/era deja formata in momentul administrarii pastilei contraceptive. In cazul in care din motive mai mult sau mai putin obiective pastila Escapelle NU a putut fi folosita in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei avortive ellaOne, (pastila de a 5-a zi)
In acest caz este riscant sa se ofere un raspuns care sa fie sigur si corect. Sanatate!