| Anays1234 a întrebat:

Daca fac un test sure check după amiaza, e considerat corect? Au trecut 3 luni de la contact

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cerinta de a se efectua testul de sarcina din prima urina, adica cea recoltata dimineata imediat dupa trezire si inainte de a bea apa, pentru ca urina sa fie cat mai concentrata se refera doar la primele zile, atunci cand concentratia de hormon de sarcina hCG in urina este foarte mica. Insa datorita faptului ca aceasta concentratie a hormonului hCG in urina se dubleaza la fiecare 2-3 zile, dupa trecerea a 5-10 zile concentratia devine ata de mare incat poate fi detectata in urina colectata in orice moment al zilei, astfel ca dupa trecera a 3 luni chiar ca nu mai are absolut nici-o importanta fiindca oricum iti chleltuiesti banii inutil, fara rost. Sanatate!

1 răspuns:
| silesile0072006 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa l faci dimineata la prima urinare, dar avand in vedere ca au trecut 3 luni, o posibila sarcina cred ca ar aparea indiferent cand faci testul! Sanatate!