| ElenaEly1234 a întrebat:

Dacă iau AC in conditiile in care fumez, este vreo problema? Scade procentul protejării? Cine este in situatia mea sau stie care sunt riscurile in cazul asta, va rog să îmi lăsați un răspuns! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,,Este binecunoscut faptul ca țigările provoacă hipertensiune arterială și un ritm cardiac crescut. Acest lucru pune presiune suplimentară asupra vaselor de sânge. Atunci când o femeie folosește pilule contraceptive, acest lucru adaugă chiar mai mult presiune asupra vaselor de sânge din cauza estrogenului suplimentar. Dacă fumați mai puțin, șansele de a avea probleme de inima scad, dar chiar și în acest caz trebuie să fiți conștiente de efectele secundare, printre care se numără: infarct miocardic, cheaguri de sânge și accidente vasculare cerebrale, pe care utilizarea concomitentă a țigărilor și pilulelor le pot provoca. Orice femeie care fumează mai mult de 15 țigări pe zi ar trebui să fie foarte atenta cu privire la folosirea pilulelor contraceptive. Riscurile cresc pentru femeile care au peste 35 de ani și pentru cele care fumează mult.Un studiu arată că riscul ca o femeie să aibă probleme cu inima este de 30 de ori mai mare daca aceasta fumează mai mult de 25 țigări în timpul administrarii de pastile anticoncepționale. Acest lucru este valabil indiferent dacă este vorba pilule cu doze mari sau mici de estrogen.'' Fragment extras din : https://stiripentruviata.ro/......i-mortala/
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Creste riscul de tromboza si de moarte subita

| Andreeush a răspuns:

Cel mai sigur răspuns o să îl primești de la un medic ginecolog.