| Marbella188 a întrebat:

Daca ovulaţia mi-a venit in ziua in care trebuia sa vina, cu 14 zile inainte de începtul menstruatiei de ce sangerarea a inceput peste 11-12 zile? Imi vine ori abundent si ma tine 3-4 zile sau mai puţin si ma tine 5-6 zile.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi sigura si convinsa ca ovulatia s-a produs de fapt si de drept cu 14 zile inainte de data la care a pornit sangerarea menstruala. In mod absolut sigur data ovulatiei a fost incorect stabilita. Cantitatea de menstruatie formata si eliminata depinde de dezvoltarea si marimea finala a endometrului. Cu cat este mai mic, mai pipernicit si mai anemic sau din contra : mai gros, mai voluminos si mai vascularizat tesutul endometrial, cu atat va rezulta o cantitate ori mai mica in primul caz sau mai mare si mai abundenta de amestec menstrual in cel de al 2-lea caz. In functie de cantitatea de menstruatie formata, creste sau scade si numarul zilelor de sangerare menstruala. Toate aceste aspecte depind pur si simplu de variatia activitatii hormonale existente in organism in decursul fiecarui ciclu menstrual. Multa sanatate!

1 răspuns:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Ai avut sistemul imunitar slăbit.
NU ai de ce sa îți faci griji.