| eliza7943 a întrebat:

Dacă sunt minora și sunt însărcinată iar iubitul meu este major... când copilul se va naște pe ce nume pot trece copilul?

Răspuns Câştigător
| Mihay2403 a răspuns:

Dacă iubitul tău îl va recunoaște, poate avea numele lui. Oricum indiferent de ce se intâmplă, atâta timp cât în certificat la mamă ești trecută tu, îți poate purta numele de familie.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde. Teoretic pe oricare.

| sofisis a răspuns:

Daca tatal il recunoaste, va fi trecut automat pe numele lui. Daca nu il recunoaste, va fi pe numele mamei cu liniuta la tata.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Il poti trece pe numele sotzului.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa vorbim si despre cum ar trebui sa iti numesti copilul, pentru ca am vazut ca multi parinti nu se pricep deloc la ales nume.

Cand ii stabilesti numele trebuie sa ai in vedere faptul ca e posibil ca fiinta careia o sa ii dai nastere sa ajunga la maturitate si sa nu ramana mica, proasta si baloasa. Nu ii pune un diminutiv sinistru ca prenume.

Poate crezi ca e frumos sa il strigi Mihaita in timp ce se taraste pe podea sau isi suge dejtul, dar imagineaza-ti-l pe micutul Stefanut adult, are 30 de ani si coboara de pe munte cu o baioneta intre dinti si cu un grizzly insangerat in spinare. Cum arata numele Razvanel la o astfel de persoana?