| Loly83 a întrebat:

Dacă te dezvirginezi ai şanse mai mari să faci vreo infecție ginecologică mergând la ştrand? Şi dezvirginarea cu 2-3 zile înaintea ciclului poate amâna sau întârzia venirea lui? Fundă

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a se produce o infectie vulvo-vaginala este extrem de mica astfel ca aceasta posibilitate atat d.p.d.v. teoretic cat si practic se poate exclude, elimina ca fiind o probabilitate de a fi luata in seama/de a se produce in realitate. Momentul, ziua de Incepere a menstruatiei este stabilita cu 14 zile inainte de a se produce in momentul in care este eliberat OVULUL din foliculul ovarian. Momentul de pornire a scurgeri sangelui menstrual este stabilit precis si se produce STRICT HORMONAL astfel ca acesta nu poate fi dereglat, modificat si nici influentat de contactele sexuale intretinute, destarile de stres, de boala oboseala, sau alte astfel de evenimente care nu au legatura cu activitatea glandelor endocrine din organism, Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Infectie poti face oricand, nu are legatura una cu alta decat daca nu te infectezi cand faci sex, sexul nu afecteaza ciclul menstrual e ceva programat, ciclu intarzie cand organismul e in stare de infometare de curiozitate sa stii, daca bagi diete de alea poti influenta ciclul

| RaspunsuriSerioase a răspuns:

Daca rama nu este vindecata, da. Dar in general nu. Cateodata faptul ca te dezvirginezi poate deregla putin ciclul mentrual dar nu e umn motiv de ingrijorare daca ati folosit prezervativ, bineinteles!