| roberta_9182 a întrebat:

Daca te duci la ginecolog si te controleaza, adica te pune pe masa si se uita acolo si te apasa pe burta poate sa-si dea seama daca esti insarcinata, sau e nevoie si de ecograf?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de varsta sarcinii. In primele 4 saptamani de la contactul sexual e greu sa-si dea seama chiar si cu ecografie. In urmatoarele 4-5 saptamani, e nevoie neaparata de ecografie. Cam din saptamana 8-9 de la conceptie, sarcina poate fi diagnosticata si prin consult ginecologic (tuseu vaginal si palpare bimanuala).

| bilexa a răspuns:

Daca te duci la ginecolog, dupa ce te pune pe masa si te palpeaza poate sa isi dea seama daca esti gravida daca sarcina este mai mare de 7-8 saptamani plus isi mai pot da seama si dupa colul uterin care incet incet se inchide daca esti insarcinata. Dar in general ginecologii au si ecograful in preajma asa ca poti cere o examinare ecografica. De obicei pentru prima data sa se stabileasca ca esti gravida se face o ecografie vaginala.

| aliyna a răspuns:

Daca faci controlul ginecologic la 8 saptamani de la contactul sexual se poate, dar daca e sub 8 saptamani trebuie facut un ecograf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posteaza din nou intrebarea scriind mai intai "pentru dl. dr. Bogdan Doroftei"

| OrdinaryGirl a răspuns:

Este nevoie de o ecografie...si/sau se uita in pi**a ta ca sa poata vedea ceva mai special...nu stiu sigur