| irinaaa1998 a întrebat:

DAU FUNDA PLUS VOT!
Iau anticonceptionale de 2 luni. Am inceput cu ele in prima zi de ciclu iar dupa 4 ore de la prima pastila am avut contact sexual neprotejat.Nu am luat ultima pastila din primul blister dar am facut pauza normala de 7 zile, in astea 7 zile am avut 3-4 zile sangerarile acelea intermenstruale dar ciclul nu mi-a venit. Am terminat si al doilea blister si sunt in a 2-a zide pauza, am simptomele pe care le am de obicei inainte sa mi vina doar ca la ce dureri de burta si spate am avut azi credeam ca imi vine in momentul ala ..Lasand la o parte asta, voi ce credeti? Sunt sanse sa fiu insarcinata? Nu am avut temperatura ridicata, nu am vomitat, am avut o singura daca diaree dar 2 zile nu am avut contact sexual ..Va rog lamuriti ma si pe mine. FUNDITA SI VOT!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa te panichezi, nici sa te stresezi fiindca totul se produce in mod normal. In urma folosirii acestei metode contraceptive, intreaga activitate hormonala este modificata, fiindca nu se mai elibereaza hormonii feminini estrogen si pregesteron ca si inainte. Din acest motiv nu se produce nici OVULATIA si fiindca este complet inhibata functionarea glandei pituitare, nu se produce hormonul estrogen cel care dirijeaza formarea si dezvoltarea ENDOMETRULUI si din acest motiv se formeaza/rezulta unul infantil, pipernicit sau aproape inexistent In aceste conditii noi, prin destramarea unui astfel de endometru, va rezulta o cantitate foarte mica de menstra, care va fi foarte diferita ca si aspect si continut deci menstruatile vor fi atipice, complet diferite fata de cele produse mai inainte, iar in anumite cazuri menstruatia poate sa lipseasca complet. Sper ca explicatia oferita sa fie pe intelesul tau cu completarea ca pe perioada cat vei folosi pastilele AC, va trebui sa te obisnuiesti cu noul mod de a se desfasura ciclul menstrual si menstruatiile viitoare. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Annamaria21 a răspuns:

Stai linistita, nu esti însărcinată, poți sa faci dragoste si in cele 7 zile de pauză daca le ai luat in fiecare zi, in cele 7 zile esti protejată, fiecare pastilă are efectele ei, sfatul meu este ca desi iei pastile nu ar fi exclus sa mai faci un test de sarcina la 3 luni, pentru ca sunt multe alimente care scade eficienta pastilelor, de exemplu iaurtul, laptele, branza, si multe altele, antibioticele, daca faci diaree scade eficienta pastilelor

| superuamen a răspuns:

Te distrugi singura, de ce te sacrifici tu? sunt alte metode.o sa regreti, sunt cazuri in care femeile au decedat din cauza.lor. mama mea a ramas insarcinata si cu anticonceptionale