| anonim_4396 a întrebat:

De 2 zile aveam o durere de sân asemănătoare cu cea premenstruala ( mai am 9 zile pana la menstruatie ).
Ideea e ca, dintr-o joacă prostească cu sora mea, m-a lovit e prea mult spus, m-a luat putin in șters si brusc mi-a dispărut durerea.
Oare este ceva îngrijorător? Adică sa am ceva totusi la san?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La nivelul sanilor tai, cel mai probabil NU exista o afectiune sau ceva care sa te puna pe ganduri. Trebuie sa afli ca fiind la varsta la care in organismul tau se produc multe schimbari fizice dar si hormonale in aceasta perioada a vietii pot sa apara astfel de stari de disconfort/de durere la nivelul sanilor. Durerea aparuta si manifestata la nivelul sanilor de cele mai multe ori are cauze generate pur si simplu de schimbarile hormonale frecvente care se produc in organismul fetelor/minorelor, mai ales in perioada pubertatii cat si a adolescentei. Uneori durerile pot fi si urmarea modificarilor structurale interne a tesutului mamar. De asemenea sanii pot sa devina durerosi la atingere si din cauza cresterii lor accelerate in marime si volum, proces in urma caruia se produce o intindere destul de rapida, continua, permanenta si tot mai exagerata a pielii care ii acopera si ii sustine. Si nu in ultimul rand, durerea poate sa fie urmarea apasarii sanilor de cupa unui sutien gresit ales, care este prea mic sau are marimea incorecta. Forma si/sau marimea neadecvata a cupei sutienului poate provoca o apasare exagerata asupra sanilor si din acest motiv poate sa apara senzatia de durere localizata in exteriorul sanului. In cazul in care durerea este localizata in profunzimea sanului, in masa tesutului mamar, atunci se impune palparea sanilor de catre medicul ginecolog in vederea depistarii unor eventuali noduli sau a adevaratului motiv care provoaca durerea sau disconfortul resimtit. Multa sanatate!