| alexutza222 a întrebat:

De 5 luni am un iubit. Insa simt ca lipseste ceva, dar nu stiu ce.
Eu mi-am dorit foarte mult un iubit. Nu avusesem inainte niciodata unul. Cumva eram complexata considerand ca nu sunt suficient de frumoasa sau atragatoare pentru barbati. Ma gandeam ca e o problema cu mine pentru ca nu am avut niciodata un iubit la 20 de ani.
Asa ca am decis ca imi doresc foarte mult un iubit si am incercat sa-mi caut si fac unul.
Intr-un final l-am gasit pe actualul meu iubit. Cand ne-am cunoscut am fost foarte fericita si am considerat ca el are calitatile necesare pentru a fi iubitul meu.
Imi place si il apreciez mult, dar simt ca in relatia noastra lipseste ceva.
Poate ca e indragosteala? Poate ca eu am intrat in aceasta relatie doar pentru ca voiam cu disperare una si pe el l-am gasit si am zis ca e ok.
Uneori ma gandesc ca noi suntem impreuna pentru ca amandoi voiam o relatie, ne-am intalnit si am zis ca parem ok, asa ca incercam sa fim un cuplu.
Totodata simt ca e gresit sa spun ca stau cu el pentru ca nu am pe altcineva sau pentru ca as fi disperata. Am trait si momente foarte frumoase. Imi place de el ca om foarte mult. Am vazut lucruri la el ca barbat pe care nu le-am vazut decat extrem de rar si eu le apreciez enorm. Cred ca noi suntem potriviti si putem avea un viitor impreuna. Vad potential in el, vad potential in relatie.
Intr-un fel ma deranjeaza ca ne vedem doar in weekend, ca nu m-a prezentat prietenilor lui. Dar poate ca acestea sunt doar pretexte.
Sunt cumva intr-o contradictie:
Pe de-o parte sunt fericita ca am un iubit, il apreciez pe el foarte mult, stiu ca are multe din calitatile pe care le caut la un iubit, simt ca tine la mine, oricum daca m-as desparti de el as fi singura, nu e ca si cum m-ar astepta Fat-Frumos dupa colt.
Pe de alta parte ma tem ca nu cumva sa stau cu el doar in ideea ca nu voi gasi unul mai bun, ma tem ca nu sunt indragostita, ma tem ca sa nu il parasesc si apoi sa regret (desi 99% nu il voi parasi).
Imi doresc sa-mi clarific in minte situatia. As vrea sa stiu ce pot face pentru a fi totul bine. Voi ce parere aveti?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar atrasa fizic esti fata de el?

| alexutza222 explică (pentru RAY):

Ma simt bine cu el. Imi place cum arata. O pasiune/ atractie sexuala foarte mare nu cred ca este.

| RAY a răspuns (pentru alexutza222):

Deci atractie sexuala nu prea este,isi place mai mult caracterul lui,felul de a fi ca om,pai eu cred ca tu te ai cam compromis in relatia asta,erai si complexata asa ca ai ales acest baiat pentru a compensa acele complexe,frustrari, dar din pacate vezi tu lipseste chimia aia, atractia fizica, dorinta sexuala, tu te simti atrasa fata de alti barbati dar ti frica sa incerci ceva nou

| AlexGeo12321 a răspuns (pentru alexutza222):

Asta e şi problema, poate că în relaţia voastră nu există destulă pasiune din partea niciunuia şi de asta ai senzaţia asta, încearcă să fi tu mai pasională şi dacă e un băiat cum ai spus va deveni şi el mai pasional, sper că te-am ajutat

| Freya1 a răspuns:

Esti cu el ca sa nu fii singura.
Sa stii ca daca ajungi sa cauti un iubit doar pentru a nu ramane singura nu iti este benefic.Te tine intr-o continua tensiune psihica si sufleteasca deoarece te zbati intre "il iubesc, nu il iubesc".Te-ai obisnuit cu el, si din lipsa de experienta ai senzatia ca toti sunt la fel si atunci nu l-ai lasa ca sa o iei de la capat ca si asa e greu (mai ales daca ai complexe) ca oricum toti sunt la fel sau poate chiar mai rau.
Am avut si eu problema asta si te sfatuiesc o chestie sincer. Daca nu simti ca este ce trebuie relatia asta renunta acum cat nu ati avansat foarte mult si asteapta iubirea aceea, indragosteala aia incontrolabila pentru ca aceia va fi relatia normala si dorita.Degeaba stai cu un om langa care totul e perfect din punct de vedere financiar sau a conceptiei daca dragostea lipseste. Poti sa ai o relatie asa cu un prieten dar nu cu iubitul pentru ca nu vei fi niciodata implinita.Degeaba ganditi la fel daca sufleteste, sexual etc nu va atrageti, nu ajuta, ca doar sunteti iubiti ce din dragote stau impreuna, din dragoste trebuie sa aduca un copil pe lume.
Daca tu vei continua sa stai cu el pana la urma te vei indragosti de altcineva si il vei insela in momentul in care sufletul, corpul si mintea ta va incepe sa simta altceva fata de altcineva total diferit fata de ce ai simtit pana acum.Asa ca mai experimenteaza si convinge-te de ce iti doresti si cum este si altceva caci altfel vei ramane toata viata cu regretul ca nu ai incercat si ai ramas langa o persoana nepotrivita.

| MihaiNicu23 a răspuns:

S-ar putea ca sexul sa lipseasca.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"Intr-un fel ma deranjeaza ca ne vedem doar in weekend, ca nu m-a prezentat prietenilor lui."
WOW! Dar cu ei ce vrei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sa il facã gelos, si dupã sa gaseasca pretexte pentru a se certa cu el, astfel gasind un motiv de despartire laughing
De aceea nu trebuie sa te fu*ti cu gagiciile prietenilor, si nu le lasi pe ale tale langa prietenii tai.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

24/24 nu-i decat plictiseala; sigur-sigur nu ai intanlit femeie fara sa-ti spuna ca este obosita, atunci cand este satula "de interventa profunda" a prietenilor. laughing laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Experientele noi o indeamnã. Obositã si satulã? Eu nu am intâlnit femeie care sa fie multumitã cu ce are, cred cã si daca ar avea tot orasul la picioare nu ii este de ajuns.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Card fara limita de suma si este mai eficient decat cofeina+cocaina injectata in jugulara.winking laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Tu l-ai ales pe el pentru ca nu aveai pe cine altcineva sa alegi. Daca aveai mai multi pretendenti, tot el ar fi fost norocosul?

| HadesSs a răspuns:

Daca nu exista atractie sexuala inseamna ca nu faceti sex deci aveti o relatie monotona, gen ne vedem ne plimbam de manuta si cam atat, pai asta va lipseste din relatie adrenalina, partidele alea sex nebun laughing

| Pool77 a răspuns:

La 20 de ani gandesti ca una de 16 ani, jur.

Aveti ce vorbi? Sau stati unul in fata altuia si va zambiti?
Iti place de el? De persoana lui?
Te simti fericita langa el?

Sunt intrebari la care doar tu poti sa raspunzi, gandeste-te ca iubirea nu apare doar asa din senin.
Daca te-ai cuplat cu el doar sa nu fi singura, si nu te-ai cuplat cu el pentru ca te-a atras si ai simtit ceva ce n-ai simtit pana acum, atunci desparte-te de el, nu-i rapi timpul liber si fericirea.

Poti incerca sexul, sexul ajuta relatiile foarte mult si va leaga si mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul sunt de parere ca te multumesti cu putin. La tine nu se potriveste fraza "eu vreau totul sau nimic."? Daca ar fi acel baiat pe care ti-l doresti tu, toate gandurile astea n-ar mai veni. Si eu am aproape 20 si nu fac mare caz din faptul ca nu am avut o relatie pana acum. Eu zic sa inchei relatia cu tipul respectiv si sa incepi sa iesi, sa cunosti. Cei diferiti sunt greu de recunoscut si de observat, nu de gasit. happy

| yoda1verde a răspuns:

Buna!
Daca ma intrebi pe mine il apreciezi asa mult pentru ca nu ai mai avut pana acum un iubit ca sa stii cum e.Acum ca esti cu cineva vezi tot ce e frumos la un barbat cand ajungi sa stai cu el.Degeaba stai cu el acum pentru ca vezi " un viitor" daca persoana asta nu te face fericita(sau cel putin asa reiese din ce zici). Acuma poate ca o sa fii multumita insa imagineaza te peste ceva timp, cand intervine monotonia si poate o sa dai peste baieti " mai buni ".Tu stii cel mai bine! Succes happy