| bbnnmm a întrebat:

De câteva luni, mai exact din noiembrie, nu mai îmi vine menstruația cum îmi venea înainte. De obicei venea regulat, dar acum întârzie în fiecare lună și mă ține mai puțin decât de obicei, plus că fluxul e mai scăzut și are o culoare mult mai închisă. Din ce cauză e așa?

3 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Probabil ai vreo dereglare hormonala, poate esti stresata sau ai consumat diverse medicamente. Cred ca iti dai seama ca nu putem determina cauza exacta... Discuta si cu mama ta si poate iei in calcul un consult ca sa afli daca totul este in regula.

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur a aparut o anumita disfunctie in activitatea uneia sau a mai multor glande endocrine ceea ce a provocat aparitia unor anumite dereglari hormonale. Din acest motiv au aparut modificari in desfasurarea ciclului menstrual ca si durata, cat si in procesul de eliminare a menstrei in timpul menstruatiei care a suferit anumite modificari. Cauzele precum si motivele care stau la baza acestor modificari pot fi determinate doar prin efectuarea setului complet de analize endocrine si hormonale si ulterior pe baza rezultatelor obtinute, medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog vor putea stabili cel mai adecvat tratament de urmat. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Probabil ca au aparut niste transformari hormonale in corpul tau care au produs aceste intarzieri.