| Vikaa a întrebat:

Buna,de ce ma dor sanii, de vreo 2 luni ma cam dor, oare de ce? Mentionez ca am 18 ani

Răspuns Câştigător
| Swae a răspuns:

Hormoni si ca iti cresc, mereu cresc si sunt in dezvoltare continua. Daca simti ca ai o problema ingrijoratoare, te poti duce oricand la medic.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanii dor din cauza schimbarilor/modificarilor hormonale, care se intampla in corpul tau.
Posibil sa fii schimbat dieta, sau sa fii mancat mai mlta proteina.
O dieta bogata in vegetale si fructe, iti va reajusta balanta hormonala si sanii nu vor mai fii atat de durerosi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Senzatia de durere inexplicabila situata in zona sanilor, poata sa apara la orice varsta si din destul de multe motive. Se apreciaza ca durerea aparuta si manifestata la nivelul sanilor de cele mai multe ori se datoreaza pur si simplu schimbarilor hormonale frecvente care se produc in organismul fetelor/minorelor, mai ales in perioada pubertatii cat si a adolescentei. Deseori durerile pot sa apara ca urmare a modificarilor survenite in structura interna a tesutului mamar. Dar cel mai des, sanii pot sa devina durerosi la atingere mai ales din cauza cresterii lor in marime si volum, proces in urma caruia se produce o intindere destul de rapida, continua, permanenta si tot mai exagerata a pielii care ii acopera si ii sustine. Si nu in ultimul rand, durerea poate apara in urma apasarii sanilor provocata de cupa unui sutien gresit ales, care este mult prea mic sau are marimea incorecta. Forma si/sau marimea neadecvata a cupei sutienului poate provoca o apasare exagerata asupra sanilor si din acest motiv poate sa apara senzatia de durere localizata in exteriorul sanului. In cazul in care durerea este localizata in profunzimea sanului, in masa tesutului mamar, atunci se impune palparea sanilor de catre medicul ginecolog in vederea depistarii unor eventuali noduli sau a adevaratului motiv care provoaca durerea sau disconfortul resimtit. Multa sanatate!

| Dragosdoar a răspuns:

Spune-i sa ti-i frece mai usor laughing
Si inainte sa mi dai ignore, pana sa te duci la medic trebuie sa te gandesti cum sa descrii durerea, te va intreba mai mult ca sigur, si pe langa asta te va mai intreba daca iei un tratament medicamentuos.

| Vikaa explică (pentru Dragosdoar):

Nu am ce sa iti cer, chiar semnalizezi baiatu' rolling on the floor