| Dana3450000 a întrebat:

Buna! De ceva timp sunt foarte excitata, fac sex cu partenerul meu de 3/4 ori pe zi si tot nu imi pot linisti pofta, am si un vibrator pe care il mai folosesc. Ce pot sa fac sa nu mai am atata pofta de sex? Tin sa mentionez ca am 22 de ani si mi-am inceput viata sexuala de 6 luni

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Libidoul (provine din latina : libido) este starea care reprezinta in realitate : pofta, apetitul si dorinta de a fi satisfacut instinctul sexual exagerat de intens si prezent aproape... permanent. Acest fenomen este o parte componenta a sexualitatii umane. Libidoul foarte ridicat apare/se manifesta in mod exagerat in cazul femeilor afectate de nimfomanie, (o stare psihica aparte) care se manifesta printr-o ''dorinta sexuala permanenta de impreunare cu un partener de sex.''
In cazul multor femei, exista posibilitatea ca libidoul lor sa fie atat de intens/ridicat incat sa fie considerate si plasate din acest motiv in randul persoanelor NINFOMANE. Pe baza studiilor mai recente s-a stabilit in mod cert ca ninfomania d.p.d.v. medical reprezinta de fapt o stare patologica care devine evidenta in cazul femeilor care au libidoul de nivel foarte intens/exagerat care se prezinta printr-o stare incontrolabila de surescitare/supraexcitare continua. A reiesit in urma studiilor intreprinse, ca sindromul reprezinta starea care se manifesta prin dorinta sexuala continua si prezenta aproape in permanenta, insa starea este mult mai evidenta comparativ cu cel al libidoului ridicat. S-a constatat ca se manifesta cu precadere in cazul femeilor care au clitorisul foarte dezvoltat, fiind mult peste marimea medie/normala. Existenta unei astfel de stari patologice si a simptomaticii aferente, se considera a fi de fapt o disfunctie sexuala care se caracterizata printr-un apetit sexual exagerat. S-a constatat ca femeile nimfomane sunt afectate de sindromul excitarii genitale persistente dar si permanente si din acest motiv ele au senzatia ca organele lor genitale sunt intr-o stare continua de excitare, similara cu senzatia care apare si se produce in timpul starii de orgasm. Dar cel mai interesant aspect al nimfomaniei o reprezinta faptul ca aceasta stare de surescitare continua nu se manifesta doar prin dorinta expresa de a intretine acte sexuale cu un barbat ci cu orice alta persoana pentru a se elibera de tensiunea hormonal-sexuala. Acest aspect deloc de neglijat a reiesit ca urmare a cercetarilor mai recente, conform carora se pare ca sindromul nimfomanic este de fapt prezent si/sau carcteristic mai degraba si mai pregnant in randul femeilor cu orientare lesbiana. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ești undeva la limita dintre normal și patologic... Eu unul înclin să cred că totuși ești doar ceva peste media altor fete.
Ce să faci? Depinde. Dacă dorința provine în special din faptul că nu te simți satisfăcută, vorbește cu partenerul. Dacă totuși actele de care ai parte sunt pline de erotism și se termină de fiecare dată cu un orgasm (cel puțin), atunci... Poate ar fi util să mai chemați un prieten?!?

| Sofer a răspuns:

Găsește alte activități pe care sa le faceți sa nu mai fie dorința de sex asa mare.

| siriusblack98 a răspuns:

Ești pagubă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești tânără și neliniștită.pai daca nu aveți altceva mai bun de făcut ce să faceți, va pompati, mâncat, și culcat. Așa ești tu mai futăcioasa happy

| troleibuz a răspuns:

Iti gasesti un loc de munca.

| Paul754880338 a răspuns:

Stii foarte bine care e solutia, chiar inainte sa fi pus intrebarea.

Răspuns utilizator avertizat
| IngerasulMicut a răspuns:

Haolo. Rea treaba.

| Dana3450000 explică:

De ce? Nu prea e noroc