| Paulaandreea22 a întrebat:

Buna,de dimineata am facut un test de sarcina chiar daca abia maine trebuie sa imi vina menstruatia(ma dor sanii si stiu ca este un simptom si de la menstruatie,dar poate fi si de la sarcina,pe mine pana acum nu ma dureau sanii inainte de menstruatie). Testul dupa ce l-am bagat prima data in urina nu arata cam nimic, l-am bagat si a doua oara(stiu ca nu este ok)si mi-a aratat ca nu sunt insarcinata, dar totusi la sapt 2, 3 apara o linie alba, iar testul era roz si la C era o linie si mai roz.M-am gandit sa mai cumpar unul ca sa fiu sigura, am luat urina pentru el tot din acelasi borcanas(era prima urina de azi dimineata), la testul acesta mi-a aratat clar ca nu sunt.Acum peste cateva ore m-am uitat la ambele si al doilea test era la fel negativ, dar primul la C era o linie roz, iar la sapt 1 aproape nici nu se vede linia e foarte stearsa, la sapt 2 si 3 la fel de sters.Nu inteleg de ce primul test arata asa, iar al doilea care este din aceeasi urina arata negativ.Arata asa primul test deoare ce l-am bagat eu de 2 ori in urina chiar daca scrie clar ca trebuie doar o singura data?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Doar daca ciclul tau menstrual este de tipul regulat numai in acel caz este posibil sa-ti stabilesti cu precizie de +/- 1 zi, data la care urmeaza sa porneasca sangerarea menstruala.
2.) Fiindca intre ziua de OVULATIE si ziua situata inaintea zilei de pornire a viitoarei menstruatii, intotdeauna exista o distanta FIXA/EXACTA de 14 zile (numita perioada luteala). Reiese ca testul de sarcina a fost efectuat dupa trecerea a numai 14 zile fata de data la care exista posibilitatea sa se formeze sarcina in cazul in care ar fi fost fecundat ovulul de catre 1 spermatozoid.
3.) Fiindca testul a fost efectuat atat de repede, adica cu minim 7 zile inainte de data/momentul considerat ca fiind cel OPTIM, se poate afirma fara retinere ca rezultatul obtinut in proportie de peste 90% este eronat, gresit fiindca in acest moment peste 90% din testele efectuate au rezultatul FALS NEGATIV, chiar si in cazul in care exista o sarcina formata si instalata in uter.
4.) Urmatoarea afirmatie de-a ta : ''... ma dor sanii si stiu ca este un simptom si de la menstruatie, dar poate fi si de la sarcina,) este 100% eronata falsa si gresita in privinta ultimei parti... dar poate fi si de la sarcina. Absolut niciodata si in nici un caz sau vreo situatie, sarcina cu varsta de 2 saptamani NU provoaca nici cel mai mic/infim simptom de sarcina.
5.) Pentru a nu mai arunca si alta data banii in mod inutil la cosul de gunoi, dar si pentru a sti pe viitor cum se efectueaza in mod corect untest de sarcina acasa pe baza urinei, acceseaza si urmareste cu atentie urmatorul film educational, in care medicul ginecolog Laurentiu Craciunas explica pe intelesul tuturor care este procedeul corect de urmat pentru a obtine rezultatul corect
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!

| Paulaandreea22 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de tot, dar totusi de ce primul test arata acele linii aproape incolore si linia roz la C, iar cel de al doilea est complet negativ chiar daca ambele au fost facute din aceiasi urina la maxim 5 min distanta

1 răspuns: