| anonim_4396 a întrebat:

De fiecare data cel putin cu 2 zile inainte de menstruatie am avut durere de sani/cap/ambele, in ultimul an am avut de fiecare data dureri de sani mari inainte cu o saptamana-doua saptamani.Astazi este a 30-a a ciclului menstrual,nu am avut nici o durere,nimic,dar am avut o secretie maronie, ca inainte de mentruatie cred. Poate fi vorba de o infectie/sarcina sau poate fi normal?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este vorba de sindromul premenstrual, nu este nimic în neregulă.
Este bine să consulți și un medic ginecologic.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, această "secretie maronie" este începutul menstrei!

La unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei...

Oricum, durata CM sau a menstruaţiei, precum şi aspectul menstrei, ori tipul simptomelor premenstruale se pot modifica datorită schimbărilor prin care trece organismul!

Deci, NU cred că ai motive de îngrijorare happy

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Daca sti ca nu ai avut contact neprotejat e Posibil sa fie dar daca ai facut corect nu ai de ce sa te agiti.Dar pe langa asta probabil ca uiti faptul ca voi in perioada asta sunteti foarte Sensibile si puteti Racii usor, vi se poate Modifica Ciclu daca e Neregulat sau pot aparea diferite Infectii daca a gasit um mediu propice pentru dezvoltare.

| marinaa9 a răspuns:

Acea secretie maronie este sangele ramas in vagin ce s-a uscat si ulterior s-a scurs in lenjeria intima. Durerile de sani sunt absolut normale si sunt prezente la toate femeile, este un fel de sindrom pre-menstrual."Secretia" maronie, zic eu, nu are nici o legatura cu sarcina.Insa poti face un test de sarcina pentru a fi 100% sigura.

| Gαηαmα a răspuns:

Ziua 30*

| numeletrandafirului a răspuns:

Este ceva normal dar totusi ai putea vizita un cabinet ginecologic pentru ca un consult este intotdeauna binevenit.

| Gαηαmα a răspuns (pentru numeletrandafirului):

Da,daca as avea si bani...

| sofisis a răspuns (pentru Gαηαmα):

Poti sa te duci cu trimitere de la medicul de familie si nu pletaesti nimic.
Cat despre problema ta, in principiu daca ai facut sex neprotejat se poate sa fie si un fel de sangerare peste sarcina.
Dar la fel de bine poate fi o dereglare hormonala, o raceala...
Cel mai indicat e sa mergi la medic.