| Cristina6271819192 a întrebat:

De ieri tot am niște urme foarte ușor maronii, care nu sunt așa de ușor sesizabile, pe lenjeria mea intima(chiar și pe tampon puțin). Menstra trebuia sa-mi vina ieri. Scurgerile sunt pentru ca o sa-mi vina ciclul? Sau sunt de alta natura? Ultimul meu contact sexual a fost pe 7 Septembrie (in a 2 a zi de ciclu/ sângerare ). Tin sa menționez ca zilele astea am fost și puțin răcita. Îmi întârzie ciclul și de aia îmi apar scurgerile maronii sau s-a instalat o sarcina? Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate presupune ca cel mai probabil ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi intr-o anumita masura/mai mult sau mai putin NEREGULATA. Din acest motiv lungimea poate sa aiba o abatere in +/- de cateva zile si din acest motiv si acum prezinta o intarziere de cateva zile fata de data la care a fost apreciat/presupus ca va incepe/porni sangerarea menstruala. Fata de data de 6 Septembrie, cand a pornit ultima menstruatie, au trecut 31 de zile (06.09 -06.10 = 31 zile) adica lungimea care poate fi considerata ca fiind cat se poate de normala si in acest caz sangerarea care a pornit in data de 7 Octombrie reprezinta inceperea noului ciclu menstrual. Este stabilit atat stiintific cat si medical ca in a 2-a zi a ciclului/menstruatiei, formarea unei sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de cel putin 99, 9% chiar si in situatia in care sperma este ejaculata in vagin. Culoarea mai inchisa a sangelui menstrual se datoreaza fluxului foarte slab de scurgere/eliminare a menstruatiei formate. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Cred ca ti se porneste menstruatia.
Nu ar strica si o vizita la ginecolog daca nu ai mai fost anul asta.

| Katie1356 a răspuns:

Cel mai probabil trebuie sa iti vina menstruatia in 1-2 zile.