| LuckyMe28 a întrebat:

De mai multe zile la rand am contact sexual cu prietenul meu si folosim metoda retragerii. Vreau sa spun ca si-l retrage cu mai mult timp inainte sa ejaculeze, asta pentru a fi totul mai safe. Urineaza mereu inainte, deci probabil nu pot ramane spermatozoizi. Desi nu sunt sigura de asta, si de aceea intreb. Voi practicati aceasta metoda? Este sigura asa cum o practic eu? Va rog sa vorbiti doar in cunostinta de cauza.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare ciclu menstrual indiferent de caracteristicile sale, are 2 perioade INFERTILE distincte situate la inceperea si la sfarsitul ciclului. Cele 2 perioade INFERTILE sunt despartite de catre cele 4-5 zile ale PERIODEI FERTILE. Astfel reiese ca prima perioada cea a INFERTILITATII RELATIVE este cea situata intre prima zi a menstruatiei si prima zi a PERIOADEI FERTILE. In aceasata prima perioada infertila se apreciaza ca formarea sarcinii poate deveni posibila doar in anumite situatii foarte rar intalnite si din acest motiv intr-o probabilitate totusi foarte mica de circa 3-5% insa numai in cazul in care sperma ESTE ejaculata mereu in vagin. De asemene exista si cea de-a 2-a perioada infertila a fiecarui ciclu menstrual, cea situata intre terminarea perioadei fertile si prima zi a urmatoarei menstruatii, denumita PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE, perioada in care formarea sarcinii este in proportie de peste 99, 9% IMPOSIBILA indiferent de modul in care este intretinut actul sexual. Fiindca formarea sarcinii este posibil sa se realizeze/produca numai in cazul in care sperma autentica ajunge si intra in vagin in 1 sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE este indicat sa se evite sexul neprotejat in aceasta perioada indiferent de cata experienta are barbatul. In restul zilelor atat d.p.d.v. teoretic, stiintific cat si ginecologic este IMPOSIBIL sa ia nastere o sarcina. Daca se respecta intru totul toate regulile impuse de coitul intrerupt si se practica combinat cu metoda calendarului corect calculat si evitand in mod sigur practicarea sexului in timpul perioadei fertile, se poate aprecia ca formarea sarcinii devine destul de greu ....realizabila. Insa acum cand exista atat de multe metode de protectie la indemana care sunt accesibile ca pret si foarte performante
folosirea metodei coitului intrerupt este mai mult decat pur si simplu ....hazardata. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu o folosim. E o metoda de contraceptie cu multe sanse de nereusita si de ce sa risti cand metode precum prezervativul sau anticonceptionalele sunt cu mult mai sigure

| HazelEyes77 a răspuns:

Chiar si in cazul unui partener experimentat care se controleaza foarte bine tot exista un risc iti dai seama. Metoda coitus interruptus nu e tocmai safe mai ales in zilele de fertilitate maxima. Macar atunci ar trebui o metoda de contraceptie suplimentara. Eu nu prea ma bazez pe ea.

| HadesSs a răspuns:

Nu e sigura pentru ca pot ramane mereu pe canal spermatozoizi, in plus el trebuie sa se controleze foarte bine pentru a nu ''scapa'', se pot intampla ejaculari fara ca el sa realizeze. Prezervativul ramane cel mai safe happy